Reklama

Zwłoki seniorki znaleziono podczas gaszenia wypalanych traw

Zdjęcie archiwalne: w kwietniu 2016 roku w Kiekrzu w trakcie gaszenia pożaru trawy także znaleziono zwłoki człowieka
Zdjęcie archiwalne: w kwietniu 2016 roku w Kiekrzu w trakcie gaszenia pożaru trawy także znaleziono zwłoki człowieka

Choć każdego roku apeluje się do mieszkańców, by nie wypalali traw, wciąż jest to popularny (choć błędny) sposób na szybki odrost młodej trawy. W niedzielę strażacy interweniowali w powiecie złotowskim, gdzie na polu znaleziono zwęglone zwłoki seniorki.

Jak informuje portal zlotowskie.pl, do pożaru doszło w niedzielę około 17.00 w miejscowości Nadarzyce. Strażacy z OSP Sypniewo gasili pożar trawy. W trakcie interwencji natknęli się na zwęglone ciało prawdopodobnie 79-letniej kobiety. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Niestety problem wypalania traw występuje od lat i mimo apeli o to, by tego nie robić, każdego roku strażacy odnotowują tysiące takich interwencji. - W tym roku mamy odnotowanych około 50 takich interwencji. Z każdym dniem robi się coraz cieplej, a co za tym idzie, z pewnością zdarzeń tego typu będzie więcej - mówi Michał Kucierski, rzecznik poznańskich strażaków.

Szacunkowo w 94% przypadków to człowiek jest odpowiedzialny za wypalanie traw. Wielu rolników bowiem wierzy, że taki proceder spowoduje szybki i bujny odrost młodej trawy. Rzeczywistość jest zupełnie inna - wypalanie powoduje wyjałowienie ziemi. Pożary traw to także zagrożenie dla zwierząt i owadów, budynków znajdujących się w pobliżu oraz ludzi - nie tylko tych, którzy doprowadzają do takich pożarów, ale też tych przebywających w sąsiedztwie. Duże zadymienie może być bowiem bardzo groźne.

Niestety mieszkańców nie odstraszają kary za wypalanie łąk, pastwisk czy nieużytków. A sprawcy grozi kara grzywny (do 5000 złotych) lub areszt. W przypadku spowodowania zagrożenia życia można trafić do więzienia nawet na 10 lat. Jeśli w wyniku takiego pożaru zginie człowiek lub dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, kara może wzrosnąć do 12 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro