Reklama
Reklama

W synagodze powstanie pierwszy w Polsce hotel Curio by Hilton

Taką wizualizację obiektu prezentowano w 2012 roku
Taką wizualizację obiektu prezentowano w 2012 roku

Jak dowiedział się portal e-hotelarz.pl, w poznańskiej synagodze powstanie pierwszy w Polsce i trzeci w Europie hotel Curio by Hilton.

We wrześniu 2011 roku w synagodze przy ulicy Wronieckiej przestała działać pływalnia. Gmina Żydowska od 2012 roku sprawowała pieczę nad obiektem i planowała przekształcić synagogę w Centrum Judaizmu i Tolerancji, jednak nie było na to środków finansowych. Zdecydowano się więc wynająć budynek prywatnej firmie, która administrowała pływalnią i płaciła Gminie za dzierżawę.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Gdy pływalnię zamknięto, pojawiły się plany zaadaptowania budynku. Już wtedy mówiono, że poza Muzeum Żydów mogą się tutaj pojawić miejsca noclegowe. W 2012 roku donoszono o pomyśle utworzenia tu hotelu znanej europejskiej sieci. Zaznaczano przy tym, że poza hotelem w synagodze znajdzie się Muzeum Żydów Poznańskich i Wielkopolskich, a także Miejsce Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej. Przez kolejne lata niewiele jednak w tej sprawie się działo.

Sytuacja się zmieniła. Portal e-hotelarz.pl podaje dziś, że w synagodze powstanie pierwszy w naszym kraju hotel sieci Curio by Hilton. Na początku ubiegłego roku spółka Capital Budownictwo 2, która dzierżawi budynek od Gminy Żydowskiej, otrzymała zgodę na jego przebudowę, a także zmianę sposobu użytkowania. W hotelu ma się znaleźć około 100 pokoi. Nie zapomniano też o części poświęconej Żydom - zgodnie z wcześniejszymi planami znajdzie się tu muzeum oraz Miejsce Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Sieć Curio należąca do Hilton Worldwide działa od 2014 roku i ma na świecie 33 hotele, w tym dwa w Europie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
110.62 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro