Reklama
Reklama

Chcą zmiany kuratora Festiwalu Malta. "Nie ma naszej zgody na kulturę lewacką w Poznaniu"

fot. Facebook
fot. Facebook

Piotr Barełkowski oraz radna Joanna Frankiewicz organizują w Poznaniu demonstrację w sprawie kuratora tegorocznej edycji Festiwalu Malta. To Oliver Frljić, reżyser odpowiedzialny za kontrowersyjny spektakl "Klątwa". - Nie ma w Poznaniu miejsca i naszej zgody na kulturę lewacką, bez ograniczeń obrażającą uczucia innych - mówią.

O spektaklu "Klątwa" zrobiło się głośno w lutym. TVP Info pokazała fragmenty sztuki, w których widać m.in. uprawianie seksu oralnego przez aktorkę z figurką Jana Pawła II. Prokuratura zajęła się tą sprawą pod kątem obrazy uczuć religijnych. Tymczasem reżyserem spektaklu jest Chorwat Oliver Frljić, który jest także kuratorem tegorocznego Festiwalu Malta. Już w lutym twórcy festiwalu wyrazili solidarność z twórcami spektaklu.

Dziś Piotr Barełkowski, założyciel m.in. telewizji Republika oraz radna Joanna Frankiewicz zapowiadają, że w sobotę o 12.00 na placu Wolności w Poznaniu odbędzie się demonstracja w tej sprawie. - W Poznaniu nie obrażamy niczyich uczuć - piszą. - Poznań za obecnej prezydentury zamienia się w chylącą się ku upadkowi, mało ambitną mieścinę, targaną politycznymi happeningami, ze słabnącym wizerunkiem i biedniejącymi, stojącymi w korkach mieszkańcami. Prezydent miasta, zajęty lansowaniem własnej osoby na bazie ciągłych wojenek z władzami centralnymi przestał pełnić rolę włodarza miasta, które już w tej chwili nie wykorzystało w dużej mierze ogromnej szansy pozyskania środków unijnych na ważne dla mieszkańców inwestycje drogowe i infrastrukturę. Składane obecnie wnioski unijne przygotowywane są tak nieprofesjonalnie (często niekompletnie), że przepadają w rywalizacji z innymi miastami. Za chwilę Poznaniowi grozi kolejna kompromitacja. Oto funkcję kuratora Festiwalu Malta w roku 2017 pełnić będzie Oliver Frljić, chorwacki reżyser znany m.in. ze spektaklu KLĄTWA wystawionego ostatnio w Teatrze Powszechnym w Warszawie, uznanego przez wielu za niedopuszczalną prowokację, obrażającą wprost świętego Jana Pawła II i wzywającą do zamordowania Jarosława Kaczyńskiego. Tak oto w naszym mieście pieczę nad jednym z najbardziej liczących się na arenie europejskiej festiwali sprawować będzie osoba pozbawiona wszelkich zahamowań, aby za publiczne pieniądze obrażać uczucia religijne innych oraz realizować skandaliczne, o niskiej wartości artystycznej spektakle, godzące we wrażliwość estetyczną i etyczną wielu obywateli - dodają.

Organizatorzy oczekują natychmiastowej zmiany tegorocznego kuratora festiwalu, a jeśli tak się nie stanie - wycofania dotacji miasta dla tej imprezy. - Uważamy, że w naszym mieście jest miejsce na różnorodne odcienie wydarzeń i pomysłów kulturalnych. Jest miejsce i na kulturę poruszającą ważne dla Polaków tradycje i wartości, ale i na tzw. kulturę laicką, czy - jak kto woli - lewicową. Nie ma miejsca i naszej zgody na kulturę lewacką, bez ograniczeń obrażającą uczucia innych - kończą.

Malta Festival Poznań nie komentuje sprawy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro