Reklama

MSWiA odmówiło wsparcia obchodów rocznicy Akcji Wisła. Związek Ukraińców prowadzi zbiórkę na społeczne obchody

Opuszczona cerkiew w jednej z wysiedlonych wsi | fot. wikimedia
Opuszczona cerkiew w jednej z wysiedlonych wsi | fot. wikimedia

W tym roku przypada siedemdziesiąta rocznica przeprowadzania przez komunistyczne władze "Akcji Wisła". Po raz pierwszy od 1989 roku państwo polskie nie wsparło finansowo obchodów.

Akcja Wisła została przeprowadzona w latach 1947 - 1950, a w jej wyniku doszło do masowych wysiedleń oraz represji wobec 150 tysięcy obywateli Polskich narodowości ukraińskiej. Celem podjętych działań było całkowite rozwiązanie kwestii ukraińskiej w Polsce. Ludność ukraińska została rozproszona na ziemiach zachodnich i północnych, ukraińska inteligencja trafiła do obozu pracy w Jaworznie, a władze podejmowały działania zmierzające do zniszczenia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego.

Po 1989 roku polskie władze potępiły oficjalnie Akcję Wisła, a uchwałę w tej sprawie przyjął między innymi polski Senat. Akcję potępił też prezydent Lech Kaczyński, który wspólnie z prezydentem Wiktorem Juszczenko wydał oświadczenie, w którym określono, że akcja była niezgodna z podstawowymi prawami człowieka.

Od 1989 roku polski rząd wspierał co roku organizację obchodów kolejnych rocznic Akcji Wisła -W roku obecnym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, współfinansujące działania organizacji mniejszości narodowych i etnicznych nie przyznało żadnej dotacji na ten cel. Do dnia ogłoszenia niniejszej informacji, Ministerstwo nie zmieniło decyzji o nieprzyznaniu środków na rocznicowe obchody - napisali organizatorzy obchodów, którzy postanowili zorganizować społeczną zbiórkę środków -Środki zebrane w ramach zbiórki zostaną wykorzystane na zorganizowanie wystaw, debat, spotkań i prezentacji ukazujących różne aspekty oraz skutki przeprowadzonej 70. lat temu deportacji.

Sygnatariusze listu zwracają jednocześnie uwagę na rolę obchodów w pojednaniu polsko-ukraińskim - Zwracamy uwagę na to, iż w okresie po 1989 r. akcja "Wisła" stała się jednym z kluczowym wydarzeń historycznych, wokół którego budowano mozolnie dialog polsko-ukraiński. Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście wieloletnie działania Jerzego Giedroycia i ludzi skupionych wokół "Kultury" a także Jacka Kuronia. Pod listem podpisali sięDanuta Kuroń, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Iza Chruślińska, Anna Dąbrowska, Piotr Tyma.

Numer konta Związku Ukraińców w Polsce można znaleźć na stronie internetowej związku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.34 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro