Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
9 0
Reklama

MSWiA odmówiło wsparcia obchodów rocznicy Akcji Wisła. Związek Ukraińców prowadzi zbiórkę na społeczne obchody

BS
czwartek, 9.03.2017 r.
godz. 13.35
BS | czwartek, 9.03.2017 r., godz. 13.35
MSWiA odmówiło wsparcia obchodów rocznicy Akcji Wisła. Związek Ukraińców prowadzi zbiórkę na społeczne obchody
Opuszczona cerkiew w jednej z wysiedlonych wsi - fot. wikimedia

W tym roku przypada siedemdziesiąta rocznica przeprowadzania przez komunistyczne władze "Akcji Wisła". Po raz pierwszy od 1989 roku państwo polskie nie wsparło finansowo obchodów.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
12°C 1027 hPa
JUTRO
pogoda
9°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
10°C 1023 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Akcja Wisła została przeprowadzona w latach 1947 - 1950, a w jej wyniku doszło do masowych wysiedleń oraz represji wobec 150 tysięcy obywateli Polskich narodowości ukraińskiej. Celem podjętych działań było całkowite rozwiązanie kwestii ukraińskiej w Polsce. Ludność ukraińska została rozproszona na ziemiach zachodnich i północnych, ukraińska inteligencja trafiła do obozu pracy w Jaworznie, a władze podejmowały działania zmierzające do zniszczenia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. 

Po 1989 roku polskie władze potępiły oficjalnie Akcję Wisła, a uchwałę w tej sprawie przyjął między innymi polski Senat. Akcję potępił też prezydent Lech Kaczyński, który wspólnie z prezydentem Wiktorem Juszczenko wydał oświadczenie, w którym określono, że akcja była niezgodna z podstawowymi prawami człowieka. 

Od 1989 roku polski rząd wspierał co roku organizację obchodów kolejnych rocznic Akcji Wisła - W roku obecnym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, współfinansujące działania organizacji mniejszości narodowych i etnicznych nie przyznało żadnej dotacji na ten cel. Do dnia ogłoszenia niniejszej informacji, Ministerstwo nie zmieniło decyzji o nieprzyznaniu środków na rocznicowe obchody - napisali organizatorzy obchodów, którzy postanowili zorganizować społeczną zbiórkę środków - Środki zebrane w ramach zbiórki zostaną wykorzystane na zorganizowanie wystaw, debat, spotkań i prezentacji ukazujących różne aspekty oraz skutki przeprowadzonej 70. lat temu deportacji.

Sygnatariusze listu zwracają jednocześnie uwagę na rolę obchodów w pojednaniu polsko-ukraińskim - Zwracamy uwagę na to, iż w okresie po 1989 r. akcja „Wisła” stała się jednym z kluczowym wydarzeń historycznych, wokół którego budowano mozolnie dialog polsko-ukraiński. Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście wieloletnie działania Jerzego Giedroycia i ludzi skupionych wokół „Kultury” a także Jacka Kuronia. Pod listem podpisali się Danuta Kuroń, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Iza Chruślińska, Anna Dąbrowska, Piotr Tyma.

Numer konta Związku Ukraińców w Polsce można znaleźć na stronie internetowej związku.

Reklama