Reklama

Działki przy 27 Grudnia nie zostaną wystawione na sprzedaż. Powstanie tu muzeum?

Od kilku lat miasto próbowało sprzedać działki przy ulicy 27 Grudnia w centrum Poznania. Nie udało się jednak tego dokonać. W tym roku kolejnego przetargu nie będzie. Radny Łukasz Mikuła proponuje, by zarezerwować jedną z działek na muzeum.

O tym, że w tym roku nie odbędzie się kolejny przetarg na sprzedaż działek w pobliżu Teatru Polskiego i Arkadii poinformowała w tym tygodniu Gazeta Wyborcza. Prób było już kilka, ale żadna nie zakończyła się sukcesem.

Łukasz Mikuła, radny PO i szef Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta mają swoją propozycję dla tego terenu. - Jeszcze kilka lat temu również byłem przekonany, że szybkie zbycie przez miasto działek między Okrąglakiem i Arkadią oraz powstanie tam, zgodnej z planem miejscowym, zabudowy usługowej to dla Poznania jeden z najważniejszych priorytetów. Obecnie zaczynam się coraz bardziej zastanawiać czy zbudowanie w tym miejscu długiego biurowca, nawet z oddechem w postaci dziedzińca Teatru Polskiego i lokalami handlowymi w parterze, jest właściwym rozwiązaniem funkcjonalno-urbanistycznym - przyznaje.

Mikuła proponuje, by na działce przy skrzyżowaniu ulic 27 Grudnia i Ratajczaka utworzyć Muzeum Pracy Organicznej i Powstania Wielkopolskiego, choć jak zaznacza, nazwa mogłaby być inna. - Męczymy się od jakiegoś czasu z potencjalnymi lokalizacjami: Bogdanka, Stara Gazownia, a uchodziło uwagi miejsce najbardziej oczywiste - mówi. Radny tłumaczy, że to tutaj zaczęło się Powstanie Wielkopolskie i to tutaj najłatwiej jest to wyjaśnić. - Stworzenie w tym miejscu ważnego obiektu publicznego daje szansę na aktywne włączenie się miasta także w wymiar jakości architektury. Konkurs jest rzeczą oczywistą. Skoro i tak przymierzamy się do Muzeum Powstania Wielkopolskiego, to zróbmy to w sposób, który da miastu dodatkową urbanistyczną wartość dodaną - kończy.

To jedynie propozycja radnego, która nie była jeszcze z nikim konsultowana. Jest jednak czas, by o tym dyskutować. Miasto nie ma jeszcze bowiem konkretnych planów związanych z tym terenem i jego przeznaczeniem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
36.95 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro