Reklama
Reklama

Poznaniacy wciąż palą śmieci w piecach!

fot. Straż miejska
fot. Straż miejska

Od 1 listopada ubiegłego roku do 15 lutego 2017 roku strażnicy miejscy przeprowadzili w Poznaniu 740 kontroli tego, czym mieszkańcy palą w piecach. Niestety nie mamy się czym chwalić.

Choć w ostatnich dniach stężenie pyłu PM10 w Poznaniu nie osiągnęło alarmujących wartości, i tak wszyscy wiemy, że to głównie ogrzewanie mieszkań przyczynia się do pogarszania się jakości powietrza w mieście. Strażnicy miejscy od lat prowadzą kontrole związane z tym, czym mieszkańcy palą w piecach.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


- W okresie od 1 listopada 2016 roku do 15 lutego 2017 roku strażnicy dokonali 740 kontroli pod kątem rodzaju paliwa spalanego przez mieszkańców w piecach w indywidualnych gospodarstwach domowych - wyjaśnia Przemysław Piwecki ze straży miejskiej. - Niestety w 161 przypadkach (22%) w instalacjach grzewczych stwierdzono używanie zabronionego opału (odpady bytowe, tworzywa sztuczne, drewno lakierowane, itp.) - dodaje. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości trzeba się liczyć z konsekwencjami.

Co ciekawe, w ubiegłym roku strażnicy zaobserwowali zmianę źródeł emisji uciążliwego dymu. - Zdecydowana większość interwencji, bo aż 606 (z 676 w 2016 roku), dotyczyła instalacji grzewczych w budynkach mieszkalnych i zakładach pracy, natomiast tylko 61 ognisk, w których spalano odpady. Jeszcze 2 lata temu tendencja ta była całkowicie odwrotna - zauważa.

Strażnicy nie tylko kontrolują mieszkańców, ale też stawiają na edukację.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
57.33 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro