Reklama

Po pierwszym "wiosennym" weekendzie nad Wartą... góra śmieci. 9-latka chce je posprzątać

fot. Wioletta Różańska
fot. Wioletta Różańska

W weekend nad Wartą w Poznaniu pojawiło się wielu mieszkańców. Niestety po pierwszych po tych wizytach zostało sporo śmieci.

Szczególnie w sobotę pogoda zachęcała do odpoczywania na świeżym powietrzu. Wielu poznaniaków zdecydowało się na wypoczywanie nad Wartą. W niedzielę na spacer wybrała się 9-letnia Ida z mamą. - Szłyśmy od mostu Królowej Jadwigi w stronę mostu św. Rocha i trudno było znaleźć czyste miejsce. Wszędzie mnóstwo śmieci - mówi Wioletta Różańska, mama dziewczynki. - Szczególnie w pobliżu mostu św. Rocha śmieci było bardzo dużo. Ludzie przynieśli ze sobą napoje i jedzenie, ale po sobie nie posprzątali. Co prawda nad Wartą nie ma jeszcze dużych pojemników na śmieci, ale to nikogo nie usprawiedliwia - dodaje.

Córka po wizycie nad Wartą postanowiła działać. - Należy do osób bardzo nieśmiałych, ale widząc jej zaangażowanie postanowiłam jej pomóc - mówi mama. - Zrobiła plakat i apeluje do mieszkańców, by w najbliższą sobotę przyszli nad Wartę i posprzątali śmieci - kończy.

"Akcja porządkowa" ma się rozpocząć w sobotę o 11.30 przy moście Królowej Jadwigi. Warto przynieść swoje worki na śmieci i rękawiczki. Ida chce własne oszczędności przeznaczyć na zakup niezbędnych akcesoriów, ale co oczywiste - dla wszystkich może nie wystarczyć.

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta w tej sprawie. - Rzeczywiście w weekend nad Wartą pojawiło się wiele osób. Nie ustawiliśmy tam jeszcze pojemników na śmieci, ale są ku temu powody. Po pierwsze, po stronie Rataj trwa budowa Wartostrady i nie chcemy przeszkadzać wykonawcy. Po drugie, po stronie Starego Miasta, teren jest podmokły. Obawiamy się, że śmieciarki mogłyby mieć problem z wywozem śmieci - mówi Szymon Błażek z Urzędu Miasta. Wkrótce duże pojemniki na odpady pojawią się jedynie przy moście św. Rocha, a więc tam, gdzie ludzi jest najwięcej.

Miasto wczesną wiosną ma podpisać umowę z firmą, która kompleksowo będzie się zajmować czystością na terenach nadwarciańskich. - W tej chwili sprzątanie odbywa się interwencyjnie, ale zapewniam, że w sobotę śmieci z ubiegłego weekendu tam nie będzie - dodaje. - Cieszymy się, że Ida chciałaby zadbać o czystość nad Wartą i bardzo chętnie w tym pomożemy - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro