Zabytkowy młyn w Antoninku częściowo zniszczony. Sprawa w prokuraturze!
Przy ulicy Sarniej na terenie Antoninka od 1898 roku stał młyn. W ostatnich miesiącach rozpoczęła się tu budowa apartamentów. Miejski Konserwator Zabytków zgłosił sprawę do prokuratury, bo jak się okazuje, część zabytkowego budynku zniszczono.
Dziś miasto poinformowało, że Miejski Konserwator Zabytków przesłał do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z inwestycją Młyn nad Cybiną przy ul. Sarniej. Konkretnie chodzi o zniszczenie zabytkowego młyna z XIX wieku. - W połowie lutego, w trakcie oględzin, pracownicy naszego biura stwierdzili, że rozebrane zostały w znacznej części mury obwodowe budynku dawnego młyna od strony południowo-zachodniej oraz północno-zachodniej. Tym samym zabytkowy obiekt przy ul. Sarniej 2 został bezpowrotnie zniszczony - zauważa Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu.
Zdaniem miasta, inwestor od 2015 roku posiada uzgodnienia konserwatorskie i pozwolenie na budowę, ale zgodnie z nimi miał połączyć istniejący zabytkowy budynek z nową częścią. Młyn miał zostać zachowany, a co więcej, przywrócona mu miała zostać dawna świetność.
Informacja o możliwości popełnienia przestępstwa trafiła nie tylko do prokuratury, ale też do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Wystąpiono do inwestora o pilne zabezpieczenie pozostałych fragmentów budynku.
Inwestorem jest Grupa Partner. Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości tłumaczy, że deweloper jest w kontakcie z Miejskim Konserwatorem Zabytków. - Inwestor posiada prawomocne pozwolenie na budowę obejmujące między innymi częściową rozbiórkę budynku oraz odtworzenie go. Ponadto pozwolenie przewiduje rozbudowanie całego kompleksu poprzez przygotowanie drugiej części Młyna nad Cybiną, będącej architektoniczną kontynuacją pierwszej. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, jednak objęty jest ochroną konserwatorską. Oznacza to, że wszelkie prowadzone prace są konsultowane z Konserwatorem Zabytków. Inwestor na bieżąco informuje o postępie prac i wszelkich napotkanych problemach. W trakcie prac stwierdzono zły stan techniczny części ze ścian i po przeprowadzeniu badań geotechnicznych, w związku z istniejącym zagrożeniem dokonano rozbiórki, o czym wraz z uzasadnieniem Konserwator został powiadomiony. Podkreślamy, iż rozbiórka i odtworzenie części młyna jest wpisane w obowiązującym pozwoleniu na budowę. Inwestycja jest prowadzona tak, aby zachować historyczny charakter budynku i okolicy, co zaznaczamy na każdym kroku. Dokładamy wszelkich starań, aby Młynowi nad Cybiną przywrócić dawną świetność. - mówi.
Najpopularniejsze komentarze