Reklama

ZTM zapowiada remonty torowisk: m.in. na Królowej Jadwigi i Dąbrowskiego

Ubiegłoroczny remont MPK | fot. Włodzimierz Hoppel
Ubiegłoroczny remont MPK | fot. Włodzimierz Hoppel

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił w czwartek plan remontowy na 2017 rok. Pierwsze prace rozpoczną się już w marcu.

W połowie marca pierwsze prace remontowe zaplanowano na ulicy Mielżyńskiego oraz na placu Wielkopolskim. Wymienione tu zostaną zwrotnice i napędy, a także szyny łukowe. Prace rozpoczną się 13 marca i potrwają do 26 marca. Następnego dnia, 27 marca, ruszą prace na ulicy Fredry, gdzie wymieniane będą zwrotnice i napędy. Roboty potrwają do 9 kwietnia.

Następny w kolejności jest remont na ulicy 28 Czerwca 1956 (między Hetmańską i Dębcem). Tory w najgorszym stanie technicznym zostaną wymienione. Prace ruszą 10 kwietnia i potrwają do 24 kwietnia.

Na początku maja ekipy MPK pojawią się na ulicy Przybyszewskiego (remont przejazdów przy Marcelińskiej i Szamarzewskiego). W drugiej połowie maja prace odbywać się będą na terenie zajezdni przy ulicy Fortecznej.

W czerwcu na przejeździe przez torowisko na ulicy Krańcowej (przy Warszawskiej) wymieniona zostanie nawierzchnia torowa. Ale to nie koniec. W tym samym miesiącu czeka nas wymiana szyn na łuku oraz wymiana zwrotnic na węźle Murawa. Kolejne prace zaplanowano w czerwcu na Armii Poznań (przejazd) oraz Alei Wielkopolskiej (prace konserwacyjne przy estakadzie PST).

Na przełomie czerwca i lipca roboty zaplanowano na ulicy Strzeleckiej (przy Garbarach). W lipcu odbędzie się natomiast wymiana węzła rozjazdowego na Bałtyku.

W okresie wakacyjnym "będzie się działo" na ulicy Królowej Jadwigi. Najpierw czekają nas prace na moście i odcinku do Drogi Dębińskiej, a także wymiana zwrotnicy na rondzie Rataje. W ramach inwestycji wzmocniony zostanie tor na przystanku Serafitek. Następnie ekipy przeniosą się na odcinek ulicy między AWF i Górną Wildą. Zaplanowana tu została wymiana rozjazdów przy AWF i Górnej Wildzie, naprawa toru na odcinku prostym pomiędzy rozjazdami, wymiana słupów trakcyjnych. W trakcie prac na Królowej Jadwigi wybudowane zostaną nowe przystanki wiedeńskie na ul. Górna Wilda (Różana).

Jeszcze w wakacje MPK chce naprawić układ torowy pętli Połabska i przeprowadzić remont sieci trakcyjnej na Murawie. We wrześniu prace mają się odbyć na ulicach 27 Grudnia/Gwarna (wymiana szyn łukowych), a we wrześniu i październiku na ulicy Dąbrowskiego. Tu wymieniane ma być całe torowisko wraz z siecią trakcyjną i słupami na odcinku od Rynku Jeżyckiego do Mostu Teatralnego.

W tym roku na odnowę infrastruktury torowo-sieciowej przeznaczono 24 miliony złotych. To najwięcej od lat. - Zaplanowane prace remontowe oraz modernizacyjne mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo i niezawodność funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Zostały zaplanowane tak, aby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i pasażerów transportu publicznego. W miarę możliwości, w jednym terminie będą wykonywane wszystkie prace mające wpływ na funkcjonowanie komunikacji na jednej trasie - informuje Iwona Gajdzińska z MPK.

MPK przyznaje, że prac remontowych będzie więcej, ale pozostałe nie będą powodować wstrzymania ruchu tramwajowego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
14.81 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro