Reklama
Reklama

Środa Popielcowa: katolicy zaczynają Wielki Post

fot. Włodzimierz Hoppel

We wtorek katolicy oficjalnie zakończyli karnawał. Wielu poznaniaków bawiło się na tzw. podkoziołku, czyli po prostu na ostatkowych imprezach. Wraz z nadejściem środy rozpoczął się 40-dniowy okres Wielkiego Postu.

Wielki Post to czas, w którym katolicy przygotowują się do najważniejszego święta chrześcijańskiego jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa. W Środę Popielcową w kościołach głowy wiernych sypane są popiołem pochodzącym z palenia ubiegłorocznych palm wielkanocnych. Księża wypowiadają przy tym słowa "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz", by przypomnieć ludziom, że nikt nie jest nieśmiertelny. Księża przypominają, że to nie popiół jest najważniejszy, a obcowanie z Bogiem. Zgodnie z tradycją Środa Popielcowa to dzień ścisłego postu.

W tym roku w Poznaniu wierni będą mogli uczestniczyć w mszach świętych w kościołach stacyjnych. Zostaną one zainaugurowane w środę w Bazylice Archikatedralnej przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. - Po raz pierwszy wierni na terenie miasta będą mogli pielgrzymować do 34 świątyń parafialnych, rektoralnych i zakonnych, aby adorować Pana Jezusa, rozważać tajemnicę męki i śmierci Chrystusa oraz karmić się Ciałem i słowem Boga podczas Eucharystii. Wszystko po to, aby jeszcze owocniej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego - wyjaśnia Archidiecezja Poznańska. To nawiązanie do rzymskiej tradycji.

- Każdego dnia Wielkiego Postu z wyłączeniem niedziel i Wielkiego Tygodnia wierni będą mogli gromadzić się na modlitwie w innym kościele miasta Poznania. Program każdej stacji jest podobny. Od godziny 15:00 trwać będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu, następnie o godzinie 17:00 celebrowane będzie nabożeństwo drogi krzyżowej. Przed wieczorną Eucharystią pielgrzymi wysłuchają historii danego kościoła oraz dowiedzą się, w której świątyni gromadzą się wierni w Rzymie. Wydarzenie ma charakter pokutny, dlatego też w kościołach stacyjnych będzie można przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania - dodaje. Wykaz kościołów stacyjnych można znaleźć TUTAJ.

W tym roku Wielki Post potrwa do 13 kwietnia - tradycyjnie do Wielkiego Czwartku. Niedziela Wielkanocna przypada natomiast 16 kwietnia. Wielu katolików do tego czasu będzie się oddawać codziennej modlitwie, a także będzie się wyrzekać przyjemności. Kościół zachęca także do tego, by wierni podjęli postanowienie wielkopostne, którego celem jest umocnienie wiary.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

34℃
21℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
8.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro