Reklama
Reklama

Przybywa wody w Warcie. Teren, na którym powstaje Wartostrada, częściowo zalany

Fragment terenu przygotowanego pod budowę Wartostrady pod wodą | fot. Izabela
Fragment terenu przygotowanego pod budowę Wartostrady pod wodą | fot. Izabela

Już 329 centymetrów ma poziom wody w Warcie w Poznaniu. Tymczasem tuż przy rzece trwa budowa nowego odcinka Wartostrady.

Gdy w poniedziałek pisaliśmy o wzrastającym poziomie wody w Warcie, wówczas wodowskaz na moście św. Rocha pokazywał 319 centymetrów. Dziś to już 329 centymetrów, a prognoza zakłada, że w najbliższych dniach poziom wody będzie się podnosić. Zdaniem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu - to normalna sytuacja i nie ma powodów do obaw.

Obawiają się jednak mieszkańcy, którzy spoglądają na toczące się prace budowlane na nadwarciańskich łąkach. Obecnie Warcie brakuje jeszcze około 30 centymetrów, by osiągnąć górną granicę betonowych umocnień, a w rejonie mostów Królowej Jadwigi i św. Rocha nowy odcinek Wartostrady znajduje się bardzo blisko rzeki. Część terenu przygotowanego do budowy trasy już znalazła się pod wodą.

Zgodnie z harmonogramem prace mają potrwać do maja i są prowadzone na odcinku 1,7 km między Cybiną i mostem Królowej Jadwigi. - Wykonawca prac poinformował nas, że rzeczywiście część terenu znajduje się obecnie pod wodą, ale nie zgłosił w związku z tym wstrzymania prac czy ewentualnych opóźnień. To bardzo doświadczona firma, która pracowała w różnych warunkach - mówi Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich. - Żadna z firm, która stanęła do przetargu na wykonanie tej inwestycji nie zgłaszała nam uwag do projektu związanych z ewentualnymi zalaniami terenu. Są przecież chociażby bulwary nad Sekwaną w Paryżu, które regularnie znajdują się pod wodą. W tym przypadku będzie podobnie - dodaje. Gdy ścieżka już powstanie, jej fragment w przypadku podniesienia się poziomu wody, będzie wyłączany z ruch.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
10.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro