Reklama
Reklama

Przybywa wody w Warcie. Teren, na którym powstaje Wartostrada, częściowo zalany

Fragment terenu przygotowanego pod budowę Wartostrady pod wodą | fot. Izabela
Fragment terenu przygotowanego pod budowę Wartostrady pod wodą | fot. Izabela

Już 329 centymetrów ma poziom wody w Warcie w Poznaniu. Tymczasem tuż przy rzece trwa budowa nowego odcinka Wartostrady.

Gdy w poniedziałek pisaliśmy o wzrastającym poziomie wody w Warcie, wówczas wodowskaz na moście św. Rocha pokazywał 319 centymetrów. Dziś to już 329 centymetrów, a prognoza zakłada, że w najbliższych dniach poziom wody będzie się podnosić. Zdaniem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu - to normalna sytuacja i nie ma powodów do obaw.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Obawiają się jednak mieszkańcy, którzy spoglądają na toczące się prace budowlane na nadwarciańskich łąkach. Obecnie Warcie brakuje jeszcze około 30 centymetrów, by osiągnąć górną granicę betonowych umocnień, a w rejonie mostów Królowej Jadwigi i św. Rocha nowy odcinek Wartostrady znajduje się bardzo blisko rzeki. Część terenu przygotowanego do budowy trasy już znalazła się pod wodą.

Zgodnie z harmonogramem prace mają potrwać do maja i są prowadzone na odcinku 1,7 km między Cybiną i mostem Królowej Jadwigi. - Wykonawca prac poinformował nas, że rzeczywiście część terenu znajduje się obecnie pod wodą, ale nie zgłosił w związku z tym wstrzymania prac czy ewentualnych opóźnień. To bardzo doświadczona firma, która pracowała w różnych warunkach - mówi Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich. - Żadna z firm, która stanęła do przetargu na wykonanie tej inwestycji nie zgłaszała nam uwag do projektu związanych z ewentualnymi zalaniami terenu. Są przecież chociażby bulwary nad Sekwaną w Paryżu, które regularnie znajdują się pod wodą. W tym przypadku będzie podobnie - dodaje. Gdy ścieżka już powstanie, jej fragment w przypadku podniesienia się poziomu wody, będzie wyłączany z ruch.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
0℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
124.36 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro