Reklama
Reklama

Malta: rozpoczęła się wycinka drzew

fot. Jerzy / archiwum
fot. Jerzy / archiwum

Latem ubiegłego roku pokazywaliśmy zdjęcia oznakowanych drzew w rejonie Jeziora Maltańskiego. Przeprowadzano wówczas ekspertyzę dendrologiczną. Teraz ruszyła wycinka.

- Zgodnie z dokumentem na terenach zarządzanych przez Poznańskie Ośrodki Sportu iRekreacji wyciąć trzeba około 250 drzew obumarłych, nie rokujących szans na przeżycie i zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia. Dotychczas Marszałek Województwa Wielkopolskiego wydał decyzję na usunięcie 89 drzew. Kolejne decyzje powinny zostać wydane wkrótce - tłumaczy Błażej Daracz, rzecznik Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Najpierw wycinane będą drzewa po zachodniej stronie jeziora - przy starcie toru regatowego i galerii handlowej. To głównie topole. W zamian, za każde drzewo, nasadzone zostanie nowe - będą to m.in. klony, ambrowce, lipy, grusze, głogi, jodły i sosny. Niektóre drzewa będą natomiast miały jedynie przyciętą koronę. Prace mają być prowadzone przez cały rok.

Już latem docierały do nas informacje od zaniepokojonych mieszkańców, którzy zauważyli mnóstwo oznakowanych drzew w pobliżu Jeziora Maltańskiego. Dopytywali czy zostaną wycięte. POSiR wówczas tłumaczył, że trwa ekspertyza dendrologiczna, która ma na celu wskazanie sposobu pielęgnacji zieleni nad Maltą, a także ewentualnych drzew do wycięcia. Było to pokłosie sytuacji z 2015 roku, gdy podczas nawałnicy rolkarka została uderzona konarem na ścieżce nad jeziorem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
25℃
17℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro