Reklama
Reklama

Rataje: wycinają drzewa, mieszkańcy oburzeni

Teren SM Osiedle Młodych | fot. Kasia
Teren SM Osiedle Młodych | fot. Kasia

Na terenie zarządzanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową Osiedle Młodych do 31 marca trwać będzie wycinka drzew. Jak zapewnia spółdzielnia, wycinka nie ma związku ze zmianą przepisów.

O sprawie poinformowała nas mieszkanka osiedla Rzeczypospolitej na Ratajach. - Na os. Rzeczypospolitej w Poznaniu mieszkam od ponad 30 lat. W tym czasie pracę Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych oceniałam naprawdę dobrze. Do dnia dzisiejszego, niestety. Rano zadzwoniła do mnie przyjaciółka, również od ponad 30 lat mieszkająca na naszym osiedlu, przerażona wycinką drzew przed naszymi blokami. Jedno z tych drzew zasadził wiele lat temu jej ojciec, i do dziś okazały już dąb nikomu nie przeszkadzał. Przed moim blokiem, nr 16, rośnie wierzba płacząca, której witkami bawiliśmy się jako dzieciaki, kiedy jeszcze mogliśmy je sięgnąć. Okazało się, że ona jest również do wycięcia. Podobnie jak kilkanaście innych drzew (jak na tak małe osiedle, ta ilość wcale nie jest taka mała). Idąc po synów do przedszkola na os. Bohaterów II Wojny Światowej znów zaskoczenie: wszystkie drzewa rosnące pod płotem placówki mają iść pod topór - pisze Kasia.

Okazuje się, że wycinka będzie prowadzona nie tylko na osiedlu Rzeczypospolitej. Drzewa przeznaczone do wycięcia znajdują się również m.in. na osiedlu Pomet czy Jagiellońskim. - Nowe przepisy dot. wycinki drzew nie mają zastosowania na terenach zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Osiedle Młodych" w Poznaniu, gdyż nie jest ona osobą fizyczną. Wycinka dużych drzew na osiedlach wiąże się z wydaniem zezwolenia przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, który bada zasadność wniosków - wyjaśnia SM Osiedle Młodych. Wybrane drzewa mają zniknąć z różnych powodów - głównie ze względu na to, że ich stan jest określany jako zły. Inne przyczyny to deformacje drzew, a także niszczenie przez korzenie instalacji podziemnych.

Wycinka ma potrwać do 31 marca. Później planowane są nasadzenia nowych roślin. - Z wycinką związana jest późniejsza kompensacja przyrodnicza - zapewnia spółdzielnia. Za każde wycięte drzewo na terenie spółdzielni zasadzone musi zostać co najmniej 1 nowe drzewo.

Podobne sygnały docierają do nas z osiedla Chrobrego na Piątkowie. Tam również do wycinki przeznaczono kilkanaście drzew. Administracja, jak w przypadku SM Osiedle Młodych, musiała uzyskać zgodę Wydziału Ochrony Środowiska na prowadzenie wycinki. Podobne prace porządkowe na poznańskich osiedlach odbywają się każdego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro