Reklama
Reklama

Poznań: wstrzymano sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą

Nowe mieszkania komunalne przy ul. Rubież | fot. Włodzimierz  Hoppel
Nowe mieszkania komunalne przy ul. Rubież | fot. Włodzimierz Hoppel

Tomasz Lewandowski zdecydował o wstrzymaniu sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą. Powód? W Poznaniu brakuje mieszkań komunalnych.

O sprawie informuje Gazeta Wyborcza. Według zastępcy prezydenta Poznania w naszym mieście brakuje mieszkań komunalnych. Sytuacja stała się bardzo zła kilkanaście lat temu, gdy radni zdecydowali o sprzedawaniu takich mieszkań z nawet 90% bonifikatą. Wielu mieszkańców z takiej możliwości skorzystało, a co za tym idzie w puli mieszkań komunalnych zostało ich jedynie 12,5 tysiąca. To zdecydowanie mniej niż w innych dużych miastach.

Mała liczba mieszkań komunalnych oznacza, że oczekiwanie na taki lokal trwa bardzo długo. A problem dotyczy głównie osób z niskimi dochodami. Obecnie mieszkanie z bonifikatą można wykupić jedynie w wyjątkowych sytuacjach (gdy np. miasto wprowadziło lokatora w błąd). O możliwość wykupu takiego mieszkania stara się kilka tysięcy rodzin.

Władze Poznania liczą, że osoby, które nie będą mogły wykupić mieszkania komunalnego, zdecydują się na skorzystanie z programu PTBS zakładającego najem mieszkania z dojściem do własności. Osoby dziś wynajmujące mieszkanie komunalne dostaną w tym programie dodatkowe punkty, co da im pierwszeństwo w skorzystaniu z tej propozycji. Mieszkania mają zacząć powstawać w tym roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
17℃
Poziom opadów:
21 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.89 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro