Reklama
Reklama

Powstanie nowy uniwersytet: filie także w Poznaniu

Siedziba PCSS w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego | fot. sipinski.com.pl

Polska Akademia Nauk chce utworzyć nowy uniwersytet, który miałby się stać konkurencją dla najlepszych uczelni w kraju. Filie miałyby być zlokalizowane m.in. w Poznaniu.

Powstanie nowego uniwersytetu ogłosił w czwartek prezes Polskiej Akademii Nauk profesor Jerzy Duszyński. Jak informuje Gazeta Wyborcza, ma to być uczelnia działająca w oparciu o instytuty PAN. Ma stać się konkurencją dla uniwersytetów im. Adama Mickiewicza, Jagiellońskiego i Warszawskiego. Pomysłodawcy liczą, że taka uczelnia mogłaby uplasować się wysoko w międzynarodowych rankingach.

Filie nowej uczelni, czy też jej wydziały, miałyby powstać w Poznaniu, w którym funkcjonują dziś instytuty PAN. Są to Instytut Chemii Bioorganicznej, Instytut Fizyki Molekularnej, Instytut Genetyki Roślin, Instytut Genetyki Człowieka, Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego, a także Instytut Archeologii i Etnologii. W naszym mieście jest też Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a w Kórniku - Instytut Dendrologii.

Pomysł utworzenia nowej uczelni popiera minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Plany są takie, by za dwa lata naukę na uniwersytecie mogli zacząć studenci.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
15.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro