Reklama
Reklama

W Poznaniu i okolicach powstaje system parkingów "Park&Ride"

Na osiedlu Sobieskiego powstaje pierwszy parking "Park&Ride", ale to dopiero początek inwestycji. Kolejne parkingi mają powstać w innych punktach miasta, a także w gminach ościennych.

O budowie tego typu parkingów mówiło się w Poznaniu od lat, ostatecznie pierwszy taki parking powstaje na os. Jana III Sobieskiego -Pierwszy parking tego typu w Poznaniu powstaje przy pętli szybkiego tramwaju na os. Sobieskiego. Tramwaj PST jest wstanie zawieźć pasażerów do centrum już w przeciągu 20 minut. Za budowę odpowiada firma Skanska, a wszelkie prace mają się zakończyć na przełomie września i października 2017 - mówi Jan Gosiewski z wydziału Transportu i Zieleni UMP.

To jednak dopiero początek parkingowych inwestycji, a miasto przygotowuje wnioski o unijne dofinansowanie budowy kolejnych parkingów. Zabezpieczono już środki własne niezbędne do uzyskania dotacji. Po uzyskaniu dofinansowania powstaną parkingi PKP Karolin, PKP Strzeszyn, PKP Podolany, Świętego Michała, Rondo Starołęka. W następnej kolejności planowane są parkingi na Górczynie i Miłostowie.

Parkingi Park&Ride powstaną też w okolicznych gminach, a ich budowa dofinansowana jest z funduszy Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - Obecnie przyznano środki dla prawie 1300 miejsc postojowych w 15 lokalizacjach. Największe parkingi mają powstać w Pobiedziskach (180), Czempiniu (150), Skokach (115) i Kostrzynie (106). Projekty te zostaną zrealizowane do końca bieżącego roku, a wszystkie prace związane z odbiorami technicznymi zakończą się na wiosnę 2018 - mówi Adam Futymski ze Stowarzyszenia Metropolii Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro