Reklama
Reklama

Sieć sklepów Żabka sprzedana za blisko miliard euro

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Założona przez Mariusza Świtalskiego sieć sklepów po raz kolejny zmieniła właściciela. Sprzedaż jest największą transakcją w polskim handlu detalicznym, a jej wartość szacowana jest na miliard euro.

Sieć została założona w 1998 przez poznańskiego biznesmena Mariusza Świtalskiego i w jego rękach pozostawała do 2007 roku. Wówczas została przejęta przez czeski fundusz Penta Investments. W ostatniach latach jeszcze kilkukrotnie zmieniały się stosunki właścicielskie, a od 2011 roku właścicielem sieci jest fundusz Mid Europa Partners, który kupił Żabkę za około 400 mln euro -Sprzedaż Żabki jest największą transakcją w historii polskiego rynku handlu detalicznego i zarazem największą transakcją wyjścia z inwestycji funduszu private equity w Polsce. Wraz z wcześniejszą transakcją sprzedaży Alpha Medical ogłoszoną na początku lutego, Mid Europa Partners przewiduje zwrot około 1,1 miliarda euro do swoich inwestorów w drugim kwartale 2017 roku - informuje Mid Europa Partners w komunikacie prasowym.

Do finalizacji transakcji powinno dojść w drugim kwartale roku. Jej warunkiem jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W tej chwili sieć liczy 4500 sklepów, a jej centrala nadal znajduje się w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro