Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 4

Seks oralny z figurką Jana Pawła II w spektaklu. Episkopat oburzony, a poseł PiS składa donos do prokuratury

BS
wtorek, 21.02.2017 r.
godz. 15.30
BS | wtorek, 21.02.2017 r., godz. 15.30
Seks oralny z figurką Jana Pawła II w spektaklu. Episkopat oburzony, a poseł PiS składa donos do prokuratury
fot. Magda Hueckel/Teatr Powszechny

Spektakl na motywach sztuki Stanisława Wyspiańskiego został wystawiony w warszawskim Teatrze Powszechnym. Skandal wybuchł jednak po opublikowaniu fragmentów spektaklu na antenie TVP Info.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
8°C 1010 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1011 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Spektakl, którego premiera odbyła się w warszawskim Teatrze Powszechnym, bazuje na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego, a jego reżyserem jest chorwat Oliver Frljić - W momencie, w którym związek Kościoła i państwa wydaje się nierozerwalny, a władza organów kościelnych próbuje wpłynąć na funkcjonowanie świeckich instytucji oraz na decyzje jednostek, twórcy spektaklu sprawdzają, czy opór wobec tych mechanizmów jest jeszcze możliwy - czytamy w opisie spektaklu na stronie teatru.

Premiera spektaklu cieszyła się dużym zainteresowaniem, a skandal wybuchł dopiero po publikacji fragmentu spektaklu na antenie TVP Info. W upublicznionym fragmencie można zobaczyć między innymi seks oralny aktorki z figurką Jana Pawła II, podcieranie się flagą Watykanu czy ścinanie krzyża stojącego na scenie piłą mechaniczną. Sprawa oburzyła posła PiS Dominika Tarczyńskiego, który spektaklu nie widział, ale zamierza złożyć doniesienie o obrazie uczuć religijnych. Zareagował też episkopat, który wydał komunikat. Przedstawiciele kościoła twierdzą, że doszło do bluźnierstwa, a odpowiedzią wierzących powinna być modlitwa w myśl słów "Zło dobrem zwyciężaj!". 

Odmienne zdanie mają osoby na co dzień zajmujące się sztuką. Dziennikarz telewizji Polsat zajmujący się kulturą mówi, że sztuka jest genialna, a premierowy pokaz zakończył się owacjami na stojąco. Pytany o zarzut bluźnierstwa stwierdza - Trudno to jednoznacznie wyjaśnić. Jest to brutalna wypowiedź polityczna teatru, ale to jest fikcja - powiedział na antenie Polsat News Maciej Ulewicz.

Teatr nie komentuje kontrowersji, ale zapowiada podjęcie działań prawnych wobec TVP Info, która z naruszeniem praw autorskich rozpowszechniła video z fragmentami spektaklu Klątwa.