Reklama
Reklama

ZUS kontroluje pracowników na zwolnieniu lekarskim. Pomocny m.in. Facebook

Kobiety w ciąży przebywające na zwolnieniu lekarskim, choć nie tylko one, muszą się liczyć z tym, że może je spotkać kontrola Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ciąża to nie choroba, ale ciężarne stosunkowo często przebywają na zwolnieniu lekarskim. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza czy takie zwolnienie wystawione zostało zasadnie. Odbywają się kontrole, podczas których kontrolerzy mogą zapukać do naszych drzwi.

- Panie były już o 8.00. Wizyta trwała krótko, gdyż ja całą ciążę wymiotowałam i gdy panie zobaczyły w jakim jestem stanie to kazały mi tylko podpisać kartę kontrolną i poszły (...) Na drugiej kontroli mnie nie zastały, bo byłam u mamy z powodu tego, że mój stan już był tak kiepski, że potrzebowałam stałej opieki. Po tym jak mnie nie zastały otrzymałam pismo, że mam się w trybie pilnym stawić w ZUS-ie w celu szczegółowych wyjaśnień - pisze poznanianka. - Mnie nie było w domu, dostałam pismo, że mam wstrzymany zasiłek ze względu na brak obecności przy kontroli.(...) Niby taką mają procedurę, że zawsze wstrzymują w takiej sytuacji zasiłek do czasu wyjaśnienia sprawy - dodaje kolejna mama.

- Kontrole ciężarnych są przeprowadzane dokładnie na tych samych zasadach jak pozostałe kontrole. Nie jest to dla nas jakaś osobna grupa, którą kontrolujemy częściej lub rzadziej. Do kontroli losujemy osoby - mówi Marlena Nowicka, rzeczniczka poznańskiego ZUS. Choć nie ma statystyk wskazujących ile dokładnie kontroli kobiet w ciąży przeprowadził ZUS, w ubiegłym roku w całej Wielkopolsce odbyło się 45 000 kontroli zasadności wszelkich zwolnień lekarskich. W 1201 przypadkach wydano decyzję o wstrzymaniu świadczeń.

Coraz częściej pomocny w trakcie kontroli okazuje się Facebook. - Pracodawcy i współpracownicy danej osoby informują nas i proszą o przeprowadzenie kontroli, bo wiedzą, że dana osoba na zwolnieniu lekarskim pojechała sobie na przykład na Majorkę - mówi Nowicka. A zdjęcie czy informacja z portalu społecznościowego może być podstawą do rozpoczęcia kontroli.

W zeszłym roku kwota świadczeń cofniętych przez ZUS w skali kraju osiągnęła zawrotne 204 miliony złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro