Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -5

Ogród Jordanowski przy ul. Solnej ocalony!

KaT
piątek, 17.02.2017 r.
godz. 09.20
KaT | piątek, 17.02.2017 r., godz. 09.20
Ogród Jordanowski przy ul. Solnej ocalony!

W listopadzie w Poznaniu zrobiło się głośno o 10-letniej Hani, która napisała list do Jacka Jaśkowiaka z prośbą o to, by nie budować nowej drogi na terenie Ogrodu Jordanowskiego przy ulicy Solnej. Prośba Hani, ale też innych dzieci, została wysłuchana.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1012 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1016 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1021 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Gdy pojawiły się informacje, że Ogród Jordanowski działający od lat przy ulicy Solnej może przestać istnieć, mieszkańcy zaczęli się mobilizować, by do tego nie dopuścić. W listopadzie do prezydenta Poznania list napisała 10-latka. - W tym ogrodzie bawiła się moja babcia, bawiłam się ja, jak byłam mniejsza - mówiła przed kamerą Telewizji WTK Hania. - Dużo dzieci się tam bawi. Mam nadzieję, że pan prezydent pomoże w tej słusznej sprawie - dodała.

A wszystko przez planowaną budowę drogi na terenie ogrodu. Taką inwestycję zaplanowano w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym 10 lat temu. Zakon oo. Karmelitów rozważał bowiem sprzedaż części przyklasztornych gruntów - miałby tam powstać hotel, do którego musiała zostać poprowadzona droga techniczna (właśnie przez Ogród Jordanowski). Sytuacja jednak się zmieniła - Karmelici wystąpili o zmianę funkcji terenu. Mają tu powstać mieszkania. - W związku z tym droga techniczna nie jest już potrzebna - mówi Elżbieta Janus, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Nie tylko Hania walczyła o ocalenie ogrodu. Poparli ją inni uczniowie, którzy przygotowali mnóstwo rysunków przedstawiających Ogród Jordanowski. Trafiły one do Urzędu Miasta. - To była taka „kropka nad i” - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Ogródek nie tylko przetrwa, ale też ma zostać wyremontowany. Pozwolą na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego.

ZOBACZ VIDEO
arrow