Reklama

Znowu fatalne powietrze w Poznaniu: wysokie stężenie pyłu PM10

fot. Jakub Wróblewski
fot. Jakub Wróblewski

Od rana do naszej redakcji docierają sygnały od mieszkańców, którzy są zaniepokojeni fatalnym stanem powietrze w mieście.

- Możecie zainteresować się dlaczego władze nie ogłaszają teraz alarmu smogowego? Stan powietrza jest tragiczny - pisze do nas Krystian. - Proszę zwrócić uwagę na ogromne stężenie PM10 w powietrzu, stacja ul. Dąbrowskiego - dodaje Bartosz.

Rzeczywiście, od rana sytuacja na stacjach przy ulicach Polanka i Dąbrowskiego nie jest najlepsza. Godzinowe stężenie pyłu PM10 na tych stacjach oscyluje obecnie w okolicy 200 mikrogramów na metr sześcienny. Poziom informowania to średnia co najmniej 200 jednostek, ale w ciągu doby. Z ekoprognozy dla Poznania wynika, że dziś takiego średniego stężenia dobowego nie będzie - ma być lepiej. Mimo to radzimy osobom starszym, dzieciom czy kobietom ciężarnym by rano nie spacerowały po Poznaniu.

Od początku roku na stacji Polanka odnotowano 27 dni z przekroczoną dobową dopuszczalną normą stężenia pyłu PM10 (ta wynosi 50 mikrogramów w ciągu doby), a na stacji Dąbrowskiego - 25 dni. W ciągu roku takich dni może być jedynie... 35. Sprawdzić aktualne dane można TUTAJ.

W skład niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10, a także pyłu PM2,5, wchodzą m.in. chlorki, siarczany, czy drobinki sadzy. Nie brakuje w nim także substancji toksycznych takich jak np. furany. Są niebezpieczne przede wszystkim dla astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro