Reklama
Reklama

28 milionów dla Biblioteki Raczyńskich i Centrum Kultury Zamek

fot. Radomil / Wikipedia
fot. Radomil / Wikipedia

Ponad 28,5 mln złotych otrzymają dwie poznańskie instytucje kultury. Dzięki unijnej dotacji między innymi zmodernizowany ma zostać historyczny gmach Biblioteki Raczyńskich a także planowana jest modernizacja zabytkowej zachodniej części dawnego zamku cesarskiego.

Łącznie dofinansowanie przyznane zostało 9 projektom, w tym dwóm poznańskim: "Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych" oraz "Konserwacja reprezentacyjnych wnętrz zachodniej części dawnego zamku cesarskiego w Poznaniu i ich adaptacja celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego".

Biblioteka Raczyńskich i Centrum Kultury Zamek łącznie otrzymają ponad 28,5 mln złotych dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na projekty zgłoszone w drugim naborze do konkursu w ramach priorytetu "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury". Poznań zgarnął prawie 20% całkowitej kwoty dofinansowania w tym rozdaniu. Wysoka ocena poznańskich wniosków świadczy o tym, że były one bardzo dobrze przygotowane - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Bardzo cieszy mnie fakt, że dzięki tym pieniądzom mieszkańcy zyskają nowe możliwości w zakresie korzystania z poznańskich zasobów bibliotecznych oraz nowe atrakcyjne przestrzenie, a w nich nowe formy i działania kulturalne, w tym warsztaty, wystawy, czy spektakle - dodaje.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że oceniono nasz wniosek tak dobrze - mówi Anna Gruszecka, dyr. Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Za dwa lata, w 2019 roku, przypada 190-ta rocznica otwarcia Biblioteki Raczyńskich, jest to więc znakomity prezent dla Książnicy, czytelników i Poznania. Realizacja projektu to nie tylko modernizacja gmachu i stworzenie lepszych warunków dla czytelników, ale i konserwacja cennych zbiorów oraz szerokie ich udostępnianie w zakresie, który bez zewnętrznego dofinansowania w takiej skali nie byłby możliwy - dodaje.

Dzięki dofinansowaniu ma zostać zmodernizowany historyczny gmach Biblioteki Raczyńskich, w którym przywrócona zostanie jego pierwotna funkcja biblioteczna. W zmodernizowanych wnętrzach mają się znaleźć przestrzenie do prowadzenia działań artystycznych i edukacyjnych. A cały gmach zostanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto celem projektu jest też jest również ochrona i udostępnianie dóbr kultury. Biblioteka Raczyńskich otrzyma dokładnie 14.220.940,68 zł.

Z kolei 14.341.880,76 zł otrzyma Centrum Kultury Zamek. Projekt obejmuje konserwację wnętrz na parterze, I i II piętrze w części zachodniej zamku, m.in. zabytkowej kamieniarki. Zmodernizowane przestrzenie mają zyskać też sprzęt umożliwiający realizację szerokiego programu kulturalnego Konserwacja przestrzeni zachodniego skrzydła zamku to dla nas ogromna szansa na poszerzenie naszego programu i przyciągniecie do zamku nowej publiczności. Dzięki pracom dawny blask mogą odzyskać pochodzące z lat 40-tych zabytkowe przestrzenie: zamkowe hole i korytarze, sale cesarskie, sala kominkowa, sala pod zegarem, hol kolumnowy i sień przejazdowa, czyli pomieszczenie na parterze wieży, a także przestrzenie galerii sztuki współczesnej - mówi Anna Hryniewiecka, dyr. CK Zamek. Zależy nam bardzo, żeby po remoncie szerzej udostępnić Zamek zwiedzającym. Pomóc mają w tym m.in. audioprzewodniki, z którymi zabytkowe wnętrza będzie można zwiedzać samodzielnie. Po remoncie Zamek ma być też bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych - dodaje.

Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 20 mln zł.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.89 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro