Reklama
Reklama

Strefa Tempo 30 wokół Starego Rynku: wiele zmian. Mają zajść już latem!

fot. ZDM Poznań
fot. ZDM Poznań

Latem tego roku miasto chce wprowadzić strefę uspokojonego ruchu Tempo 30 wokół Starego Rynku. Wśród zmian "uwolnienie chodników od parkujących aut", a także deptak na ul. Paderewskiego.

Zmiany mają objąć strefę pomiędzy ulicami Solna - Wolnica - Małe Garbary - Garbary - Podgórna - Al. Marcinkowskiego. Propozycja przygotowana przez urzędników zakłada m.in. likwidację sygnalizacji świetlnych w wybranych lokalizacjach na ul. Podgórnej, a także wprowadzenie nowej sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic Garbary / Wszystkich Świętych, która ma zapewnić bezpieczniejszy wyjazd z tej drugiej ulicy. Zaplanowano nowe przejście dla pieszych w rejonie starego koryta Warty (na ulicy Chwaliszewo), a dodatkowo na przejściach dla pieszych mają się pojawić maty dla niewidomych.

Plan zakłada także "uwolnienie chodników od parkujących samochodów" (w zamian pojawi się parkowanie równoległe). Gdzie? Na ulicach Szewskiej (między Wielką a Stawną), Wielkiej (między Szewską a Garbary), Dominikańskiej (między Żydowską a Szewską), Żydowskiej (między Kramarską a Stawną), Szkolnej (między Podgórną a Jaskółczą), Woźnej (między Garbary a Ślusarską) a także 23 Lutego w rejonie Masztalarskiej.

Nie zapomniano też o rowerzystach. Między innymi na ulicach Szewskiej, Mokrej, Żydowskiej, Woźnej, Gołębiej czy Szkolnej pojawią się kontrapasy. Będą też nowe stojaki rowerowe. Na niektórych ulicach zmieni się kierunek jazdy (choćby na Koziej), a nowością będą też koperty dla dostaw rozlokowane w kilkunastu miejscach. Deptakiem ma się stać ulica Paderewskiego, a autobusy turystyczne mają parkować w nowym miejscu - przy Międzymościu.

Zarząd Dróg Miejskich zapowiada, że do każdej skrzynki na listy na tym terenie trafi ulotka z informacjami o planowanych zmianach. Dodatkowo 16 lutego o 17.00 w Sali Białej UMP przy placu Kolegiackim odbędzie się spotkanie w tej sprawie z przedsiębiorcami i taksówkarzami, a 22 lutego o 17.00 w Sali Sesyjnej UMP - spotkanie z mieszkańcami.

Każdy może przesłać uwagi do planowanych zmian na adres [email protected]. Czas na to upływa 28 lutego. Prace planowane są na czerwiec i lipiec.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro