Reklama
Reklama

500-złotowy banknot trafił do obiegu. Kiedy zagości w naszych portfelach?

fot. NBP
fot. NBP

W piątek do obiegu trafił wyemitowany przez Narodowy Bank Polski banknot o nominale 500 złotych. Znalazł się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego.

Autorem projektu jest Andrzej Heidrich, odpowiedzialny także za wygląd pozostałych używanych obecnie w Polsce banknotów.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

- Banknot jest zapewnieniem niezakłóconego obiegu gotówki, oraz zmniejszeniem kosztów emisji znaków pieniężnych, jak również odpowiedzią na większe zapotrzebowanie na banknoty o wysokich nominałach - informuje NBP.

Co ważne, emisja banknotu nie oznacza, że tak wysoki nominał pojawi się w portfelach wielu Polaków. W pierwszych latach udział "pięćsetki" w obiegu gotówkowym ma być niewielki, a docelowo będzie zależeć od zgłaszanego przez banki zapotrzebowania.

NBP przekonuje, że nowy banknot posiada jedne z najlepszych na świecie zabezpieczeń. - Wykorzystano w nim m.in.: okienkową nitkę zabezpieczającą, farby (zmienną optycznie i opalizującą), oraz element recto verso (uzupełniające się w świetle przechodzącym elementy graficzne na obu stronach banknotu), szyszak husarski i nitka zabezpieczająca (zmieniające barwę równocześnie przy poruszaniu banknotem), znak wodny widoczny pod światło (przedstawiający portret króla i oznaczenie nominału).

- W pierwszych latach banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie więc rzadko spotykany w obiegu. Nowy nominał pozwoli jednak obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP - powiedział w czerwcu prezes MBP, prof. Marek Belka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
21.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro