Reklama
Reklama

ZKZL przejmie zarządzanie mieszkaniami komunalnymi. "Chcemy poprawić obsługę mieszkańców"

Nowe mieszkania przy ul. Rubież | fot. Włodzimierz  Hoppel
Nowe mieszkania przy ul. Rubież | fot. Włodzimierz Hoppel

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zapowiada zmiany w zarządzaniu miejskimi nieruchomościami. Od sierpnia pieczę nad mieszkaniami komunalnymi i miejskimi lokalami użytkowymi będzie pełnić bez wykorzystywania zewnętrznej firmy.

W sierpniu 2013 roku ZKZL podpisał umowę z firmą Zespół Zarządców Nieruchomości WAM na zarządzanie 13 tysiącami mieszkań komunalnych i 1600 lokali użytkowych w Poznaniu. Umowa podpisana była na 3 lata - wygasa w sierpniu tego roku. ZKZL zapowiada, że kolejnej zewnętrznej firmy w tym celu nie wybierze - teraz pieczę nad nieruchomościami przejmie sam ZKZL.

- Chcemy przede wszystkim poprawić obsługę mieszkańców, odejść od uciążliwości, które do tej pory były ich udziałem - co 3 lata musieli iść do nowego zarządcy czy zapoznawać się z administratorami. Mam nadzieję, że dzięki tym zmianom najemcy będą wiedzieli, że wszystkie sprawy mieszkaniowe będą mogli załatwić w ZKZL. Wierzymy, że szybciej uda nam się reagować chociażby w przypadku osób, które popadają w problemy finansowe i przestają nagle płacić. Do tej pory ta informacja docierała do nas zbyt późno - tłumaczy Arkadiusz Stasica, prezes ZKZL.

Dzięki temu nie tylko ma się poprawić obsługa mieszkańców, ale też pojawią się oszczędności. - Oszczędności szacujemy w skali roku na poziomie 3-4 milionów złotych. To jest pieniądz, który może być przeznaczony na remonty naszego zasobu - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Poprawić ma się też sprawa ściągania należności od osób, które nie uiszczają czynszu. Do kasy ZKZL w 2016 roku wpłynęło 3 mln złotych - to o ćwierć miliona złotych więcej niż w 2015 roku - w ramach procedur windykacji należności czynszowych. - Powołaliśmy jeden zespół, a więc centralizujemy działania. Zatrudniamy osoby, które działają na rynku windykacji od wielu lat. Korzystamy również z pomocy kancelarii zewnętrznych. Wierzę, że wiedza i doświadczenie naszych pracowników oraz zewnętrznych kancelarii pozwolą na poprawienie sytuacji w tej kwestii - zaznacza Stasica. Ściągalność bieżących należności w 2015 roku wyniosła 91,58%, a w 2016 roku - 93,04%.

W tym roku więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na remonty budynków wspólnotowych. - Poznań dysponuje 2, a nawet 3-krotnie mniejszą liczbą mieszkań komunalnych niż takie aglomeracje jak Warszawa, Łódź, Szczecin, a potrzeby mamy podobne. Budowa to priorytet, ale skupiamy się też na poprawie jakości mieszkania w dotychczasowym zasobie. Dużo większe środki niż w poprzednich latach przeznaczamy na remonty w budynkach wspólnotowych, również na przywracanie na rynek pustostanów - mówi Lewandowski.

ZKZL realizuje też budowy nowych bloków. - W tym roku chcielibyśmy zakończyć realizację inwestycji mieszkaniowych, które już trwają, to około 200 mieszkań. Chcemy oddać je do użytku mieszkańcom. Chcielibyśmy również rozpocząć realizację trzech kolejnych inwestycji mieszkaniowych - to łącznie około 600 mieszkań. Chcielibyśmy też przygotować inwestycje na kolejny rok. Łącznie pod koniec 2018 roku będziemy mieć albo oddane do użytku, albo w trakcie realizacji około 1000, a może nawet 1300 mieszkań - kończy Stasica.

Obecnie nowe mieszkania komunalne powstają przy ulicach Bolka i Dymka. W marcu kolejna inwestycja ruszy przy ulicy Zawady. Następne są planowane przy ulicach Biskupińskiej, Opolskiej, Darzyborskiej, Nadolnik, Hulewiczów, Hlonda i Kopanina.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
6.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro