Reklama
Reklama

Rataje: by utworzyć park, najpierw muszą wyciąć drzewa

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace związane z powstaniem parku Rataje. Trwa wycinka drzew i krzewów. W zamian pojawią się nowe.

Wyciętych zostanie tu ponad 140 drzew oraz 350 metrów kwadratowych krzewów. - To są drzewa, które zgodnie z projektem albo są w kolizji z przyszłą infrastrukturą parkową lub z nowymi nasadzeniami, które będą wykonane, albo z instalacjami, które tam będą. Część tych drzew to są również drzewa zakwalifikowane do wycinki ze względu na zły ich stan. Oczywiście na wszystkie usunięcia zieleni mamy stosowne zgody - zapewnia Paweł Śledziejowski z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Dzięki takim pracom porządkowym, przyszły wykonawca parku Rataje otrzyma przygotowany teren. - W przyszłym tygodniu ogłaszamy przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. Zakładamy, że rozstrzygnięcie odbędzie się najpóźniej na koniec marca. Liczymy jednak, że uda się to wcześniej zakończyć - dodaje.

- W ramach parku najbardziej znamiennym miejscem będzie Skansen Kolei Średzkiej, w którym pojawi się fragment torowiska, parowóz TKt48, który otrzymamy ze spółek grupy PKP, pojawią się instalacje stacyjne od Polskich Linii Kolejowych. Będziemy chcieli również pozyskać parowóz wąskotorowy. Ma to służyć edukacji, przypomnieniu, że kiedyś tędy przebiegała kolej średzka - zaznacza. - Dodatkowo pojawią się ogrody tematyczne - m.in. ogród zmysłów, będą instalacje zabawowe dla dzieci, będą instalacje dla seniorów czy siłownia zewnętrzna. Tych obiektów będzie sporo - kończy Śledziejowski.

Mieszkańcy Rataj od lat czekają na powstanie parku pomiędzy osiedlami Bohaterów II Wojny Światowej, Polan, Rzeczypospolitej i Powstań Narodowych. Inwestycja ma kosztować nieco ponad 21 milionów złotych. Około 13 milionów pochodzić będzie z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystkie prace mają się zakończyć latem przyszłego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
18.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro