Reklama
Reklama

Poznań: najniższe bezrobocie nie przekłada się na wysokie zarobki

Poznań od lat może się pochwalić najniższym bezrobociem w kraju. Niestety nie wiąże się to z wysokimi zarobkami dla pracowników. Lepiej zarabia się m.in. w Trójmieście czy Warszawie.

W grudniu w Poznaniu odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 1,9% - to najlepszy wynik w kraju. Bez pracy na koniec ubiegłego roku było w mieście 6600 osób. I choć to bardzo dobre informacje dla mieszkańców, niestety tak niskie bezrobocie nie przekłada się na wysokie zarobki.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2015 rok wynika, że najwięcej zarabiają mieszkańcy Warszawy - średnio 5314 złotych (brutto). W Gdańsku to 5106 złotych, a w Poznaniu 4503 zł. Biorąc pod uwagę województwa (dane za 2016 rok) - najlepiej zarabia się w mazowieckim (średnio 5226 zł brutto), następne jest pomorskie (4350 zł), a dalej dolnośląskie (4252 zł). Wielkopolska jest na siódmej pozycji z 3895 złotych brutto.

- Skoro pracodawcy zatrudniają za mniej, oferując niższy poziom wynagrodzeń, stać ich na to, by zatrudnić więcej osób. To jest zawsze coś za coś - mówi dr Baha Kalinowska Sufinowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Z danych Work Service wykwalifikowani pracownicy wyjeżdżają najczęściej tam, gdzie zarabia się lepiej - do Wrocławia, Trójmiasta czy Warszawy. - W Poznaniu jeśli nie jesteś programistą lub księgową to tych możliwości jest bardzo niewiele i niestety pojawia się bardzo duży odpływ ludzi do innych miast - mówi Paulina Skrzypińska, specjalistka ds. start-upów.

Magistrat zapowiada stawianie na start-upy. Chce też stawiać na centra promujące innowacyjne firmy. Mają one przyciągać dużych inwestorów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro