Reklama
Reklama

Nowa kładka nad Wartą: przetarg wiosną, projektanci mają przygotować 3 koncepcje

fot. Demiurg
fot. Demiurg

Wracamy do sprawy powstania nowej kładki nad Wartą, która ma połączyć Chwaliszewo z Ostrowem Tumskim i Berdychowem.

Już tydzień temu pisaliśmy, że Poznańskie Inwestycje Miejskie szykują się do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy prac, w ramach których na kładce wykorzystane mają być zabytkowe przęsła z mostu kolejowego (łączącego Starołękę i Dębiec).

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Użycie przęseł jest warunkiem, jaki postawiła Miejska Konserwator Zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska. Jej zdaniem to zabytek techniki, który zasłużył na wyeksponowanie w tak ważnym miejscu. W weekend Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania wyjaśnił, że PIM ogłoszą przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej inwestycji. Już jest pewne, że zwycięzca będzie musiał przygotować 3 koncepcje kładki. - Pierwszy wariant przewiduje wykorzystanie pięciu par przęseł, a dwa alternatywne warianty mają wykorzystywać minimum po trzy pary przęseł plus do tego dodatkowa lekka konstrukcja - mówi Bielawska-Pałczyńska.

PIM chcą ogłosić przetarg na przełomie marca i kwietnia. Następnie, z trzech zaproponowanych przez zwycięską pracownię koncepcji, wybrana zostanie najlepsza. Decydować będzie jury z udziałem architektów i urbanistów. Swoje zdanie będą też mogli wyrazić poznaniacy. Tymczasem na Facebooku powstał profil "Kładką przez Wartę", na którym pokazywane są m.in. koncepcje kładek przesyłane przez studentów.

Budowa kładki ma się zacząć w 2018 roku. Prace mają kosztować 30 milionów złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
87.69 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro