Reklama
Reklama

Nowy kościół w pobliżu centrum handlowego Posnania?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu kilku miesięcy miasto dojdzie do porozumienia z parafią św. Jana Jerozolimskiego w sprawie gruntów, po których jeździ kolejka Maltanka. Miasto chce w zamian za ten teren przekazać parafii grunt przy ul. Milczańskiej, na którym miałby powstać nowy kościół.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjnego co miesiąc musi płacić Kurii Metropolitalnej za to, że po kościelnym terenie przejeżdża kolejka Maltanka. W 2015 roku pisaliśmy, że to kwota rzędu kilkunastu tysięcy złotych, w ubiegłym roku sytuacja się zmieniła - miasto wykupiło fragment terenów za 1,3 mln złotych, przez co miesięczna opłata za korzystanie z pozostałych gruntów zmniejszyła się do kilku tysięcy złotych. Teraz jest nadzieja, że miasto wcale nie będzie musiało płacić parafii.

- Podpisaliśmy list intencyjny, w którym zawarliśmy wolę rozstrzygnięcia w 2017 roku kwestii zamiany albo sprzedaży pozostałych nieruchomości należących do parafii, a leżących nad Jeziorem Maltańskim - mówi ks. Paweł Deskur, proboszcz parafii św. Jana Jerozolimskiego.

Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM przyznaje, że ma dojść do zamiany. - W ramach rozliczenia, zamiany nieruchomości, przekazujemy kościołowi teren pod usługi sakralne przy ulicy Milczańskiej - tłumaczy. Na terenie w rejonie centrum handlowego Posnania i osiedli mieszkaniowych miałby powstać nowy kościół. Budynek o takiej funkcji przewiduje tu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Gorąco i burzowo. Znowu ostrzeżenia meteo dla regionu. Tym razem nawet drugiego stopnia!
27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro