Reklama
Reklama

Powietrze w Poznaniu poprawiło się. To dzięki mieszkańcom?

W czwartek i piątek ekoprognoza dla Poznania wskazywała, że w weekend w mieście będą panować fatalne warunki jeśli chodzi o jakość powietrza. Okazało się jednak, że wcale nie było tak źle. Magistrat wierzy, że to dzięki poznaniakom.

Ostatni tydzień był bardzo zły dla Poznania pod względem stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Równie źle miało być w weekend. Magistrat ostrzegał, że dopuszczalne stężenie może być przekroczone kilkukrotnie i może wynieść nawet 217 jednostek (dopuszczalne jest 50 na dobę). Ostatecznie sytuacja w piątek nie była aż tak tragiczna, a w weekend zaczęła się poprawiać. Dziś stężenie pyłu PM10 nie przekracza 50 jednostek na dobę i w najbliższych dniach taki stan ma się utrzymywać.

Zdaniem magistratu taka zmiana był możliwa dzięki mieszkańcom. - Oczywiście w przypadku smogu kluczowe znaczenie ma pogoda, a ta w pewnym stopniu uległa poprawie. Ale jednocześnie, oprócz poprawy pogody, stężenia pyłów spadły znacznie bardziej, co świadczy, że zaistniały także przyczyny związane ze zmniejszeniem emisji lokalnej. A to oznacza, że w znacznej części ten spadek pyłów zawdzięczamy niektórym poznaniakom, którzy wzięli sobie do serca apel władz miasta, przestali palić w piecach węglowych i kominkach i rzadziej jeździli samochodami - tłumaczy Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
16.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro