Reklama
Reklama

Polski rząd odmówił przyjęcia dziesięciu sierot z Aleppo

Gotowość do przyjęcia dziesięciu sierot z syryjskiego Aleppo ogłosił w grudniu prezydent Sopotu Jacek Karnowski. O zgodę na ich sprowadzenie wystąpił do rządu, a ten odmówił pomocy.

Jacek Karnowski przesłał prośbę o zgodę na przyjęcie dzieci do premier Beaty Szydło. Po miesiącu rząd przekazał odmowną odpowiedź, a do jej szczegółów dotarli dziennikarze Radia Zet - Podjęcie ewentualnych działań w celu realizacji tej koncepcji w ramach przesiedleń z krajów trzecich wymagałoby uzgodnień z państwami w regionie Bliskiego Wschodu, na terenie których znajdują się najliczniejsze grupy uchodźców oraz działań o charakterze międzyresortowym takich jak: zapewnienie odpowiednich środków finansowych, rekrutacja osób na miejscu, tj. w ośrodkach dla uchodźców, rozstrzygnięcie kwestii statusu prawnego ewakuowanych, wyposażenie ich w niezbędne dokumenty, organizacja transportu do kraju, przygotowanie zakwaterowania, zaopatrzenie i opiekę lekarskiej dla tych osób, rozstrzygnięcie kwestii ich dalszej integracji, łącznie z zamieszkaniem i pracą - czytamy w piśmie przesłanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Administracji.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Przedstawiciel ministerstwa tłumaczy też, że problemem jest identyfikacja sierot - Podstawową kwestią przy ewakuacji ofiar wojny domowej w Syrii jest problem z ustaleniem ich tożsamości i wyeliminowanie zagrożeń, które mogłyby mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo Polaków - twierdzi ministerstwo.

Jacek Karnowski zapowiada, że Sopot dalej chce pomóc dzieciom z Aleppo. Sopot będzie chciał sprowadzić piątkę dzieci na pobyt czasowy. W tym czasie dzieci przejdą leczenie i rehabilitację.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
19.58 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro