Reklama
Reklama

Ugoda Kościoła i Skarbu Państwa: na co pójdą 72 mln złotych?

Jeszcze w lutym na konto parafii św. Jana Jerozolimskiego mają wpłynąć 72 miliony złotych. To wynik ugody między Kościołem i Skarbem Państwa w sprawie gruntów nad Jeziorem Maltańskim.

To ksiądz arcybiskup decyduje o tym na jakie cele przeznaczone zostaną fundusze. Numerem jeden na liście planów Archidiecezji Poznańskiej jest przeprowadzenie gruntownego remontu kościoła św. Jana Jerozolimskiego nad Jeziorem Maltańskim. - To zabytek klasy zerowej - mówi ks. Paweł Deskur, proboszcz parafii św. Jana Jerozolimskiego. - Zaplanowano m.in. wzmocnienie konstrukcji budynku, który zaczął pękać. Odmalowana ma zostać polichromia, a teren przy kościele ma zostać uporządkowany. Ma to kosztować wiele milionów złotych - dodaje.

Ale zyskać mają także inni parafianie z diecezji. Archidiecezja Poznańska chce w Swadzimiu przyspieszyć powstanie Chrześcijańskiego Centrum Edukacji i Rozwoju w remontowanym obecnie pałacyku.

Pieniądze zostaną też przeznaczone na budowę magazynu dla Muzeum Archidiecezjalnego, które nie jest w stanie obecnie pomieścić swoich zbiorów. W planach jest także dokończenie prac przy renowacji i adaptacji domu, który jest własnością archidiecezji. Działalność prowadzić ma tam Caritas. Archidiecezja zapowiada także przeznaczenie pieniędzy na stypendia dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Więcej o ugodzie podpisanej między Kościołem i Skarbem Państwa TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
17.02 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro