Fatalny stan powietrza w Poznaniu: tylko w styczniu ponad połowa dni z przekroczeniem normy
W ciągu całego roku w danej lokalizacji odnotowanych może zostać jedynie 35 dni z przekroczoną normą pyłu PM10 w powietrzu. Na stacji pomiarowej Polanka tylko w styczniu takich dni było... 18.
- Ze względu na bardzo złą jakość powietrza ocenianą na podstawie pomiarów bieżących pyłu PM 2,5 oraz złą jakość powietrza dla pyłu PM 10 - dla czasu uśredniania 1 godzina - osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza powinny ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz. Nie zalecana jest aktywność fizyczna na zewnątrz - informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego. Z Ekoprognozy opublikowanej przez CZK wynika, że w piątek i sobotę sytuacja ma być gorsza niż w czwartek.
Na stacji Polanka od początku roku dni z przekroczoną dobową normą stężenia PM10 było 19, a niestety wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach sytuacja się nie poprawi - wciąż będzie dochodzić do przekroczeń. Najgorzej było 9 stycznia, gdy dobowe stężenie PM10 wynosiło 149 jednostek (dopuszczalne stężenie dobowe to 50). Niewiele lepiej jest na stacji pomiarowej przy ulicy Dąbrowskiego - dni z przekroczeniem było tu w styczniu 15. Pierwszy dzień lutego także przyniósł przekroczenie.
O każdym dobowym przekroczeniu normy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska informuje Urząd Marszałkowski oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego. Informacje o liczbie dni z przekroczeniami pomagają w przygotowaniu programu, którego celem jest ograniczenie zanieczyszczeń.
Dni z przekroczoną normą w Wielkopolsce jest więcej niż zakłada dopuszczalna liczba, ale na szczęście dobowe stężenie pyłu PM10 nie osiąga u nas poziomu informowania oraz alarmowego. Ten pierwszy to 200 jednostek (w takim przypadku konieczne jest informowanie mieszkańców wszelkimi możliwymi drogami o dużym stężeniu pyłu), a ten drugi - 300 jednostek.
W skład niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10 wchodzą m.in. chlorki, siarczany, czy drobinki sadzy. Nie brakuje w nim także substancji toksycznych takich jak np. furany. Są niebezpieczne przede wszystkim dla astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym. Dlatego w dniach, gdy normy są przekraczane, odradza się przebywanie na zewnątrz - spacerowanie czy uprawianie sportu.
Poznański Alarm Smogowy apeluje do władz Poznania, województwa i parlamentarzystów, by podjęli prace na rzecz uchwały antysmogowej. - Co roku z powodu smogu umiera przedwcześnie w Polsce około 45 tysięcy osób. Tego problemu nie wolno ignorować - alarmują społecznicy.
Wszelkie informacje na temat przekroczenia poziomu dopuszczalnego m.in. pyłu PM10 znajdziesz TUTAJ.
Najpopularniejsze komentarze