Reklama

Koniec "monopolu" Universum na poznańskich cmentarzach?

W czerwcu wygasa 25-letnia umowa miasta ze spółdzielnią pracy Universum na zarządzanie poznańskimi cmentarzami na Miłostowie i Junikowie. Miasto chce wybrać w przetargu firmę, która zajmie się zarządzaniem nekropoliami, ale zapowiada, że działania firmy będą pod pełną kontrolą magistratu.

Universum od ponad 40 lat zarządza poznańskimi cmentarzami komunalnymi na Junikowie i Miłostowie. Ostatnia umowa została podpisana 25 lat temu i wygaśnie już w czerwcu. - Gdy podpisano umowę nie obowiązywało wiele ustaw, które weszły w życie później, jak choćby ustawa o zamówieniach publicznych, o gospodarce komunalnej - mówi Piotr Szlingiert, prezes Universum.

Zdaniem radnego PiS Jana Sulanowskiego, tak długie zarządzanie cmentarzami w Poznaniu przez zewnętrzną firmę to "układ", w którym chodzi o pieniądze. - Chciałbym, aby w Poznaniu było przestrzegane prawo. Ustawa o gospodarce komunalnej wyraźnie mówi, że o sposobie zarządzania cmentarzami decyduje Rada Miasta - mówi Sulanowski. Zdaniem Wojciecha Kręglewskiego, radnego PO, funkcje związane z zarządzaniem cmentarzami powinny być oddzielone od usług. - To sprawa, którą zawsze zajmował się prezydent - mówi.

Universum zajmuje się nie tylko zarządzaniem cmentarzami. Bierze też udział w przetargach na pochówki zlecane przez MOPR czy prokuraturę. Dziś prezes Universum przyznaje, że nie wie czy spółdzielnia pracy weźmie udział w przetargu na firmę zarządzającą cmentarzami. Wszystko zależy od tego, jakie warunki pojawią się w przetargu.

Miasto natomiast zapowiada, że będzie kontrolować nowego zarządcę nekropolii. - Miasto zgodnie z obowiązującymi przepisami przejmuje kontrolę nad cmentarzami, łącznie z kontrolą finansową, kontrolą ksiąg cmentarnych. Przygotowujemy się do tego - tłumaczy Ziemowit Borowczak, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP.

Warunki przetargu mają być znane za dwa miesiące, a w czerwcu mamy poznać firmę, która będzie zarządzać cmentarzami.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro