Reklama
Reklama

Poznań: z psem wejdziesz do wszystkich parków? Jednak nie

fot. Dan Mitchell / freeimages.com

Na początku stycznia pojawiła się informacja o tym, że do poznańskich parków i obiektów użyteczności publicznej będzie można wejść z czworonogiem. Okazuje się, że choć zmiana weszła w środę w życie, do niektórych parków wciąż nie można wejść z psem.

Zmiany weszły w życie 1 lutego po grudniowej decyzji sądu, który uznał, że część zapisów uchwały o utrzymaniu porządku i czystości w Poznaniu przyjętej przez radnych nie może dłużej obowiązywać. W połowie stycznia poznańskie media podawały, że to dobra informacja dla właścicieli psów - dzięki zmianom mieli oni móc wchodzić ze swoimi pupilami do wszystkich poznańskich parków, na place zabaw, boiska czy plaże. Okazuje się jednak, że nie jest aż tak "pięknie".

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 3 lipca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Od środy rzeczywiście można wejść z psem na plac zabaw, teren kąpieliska, plażę czy boisko, a nawet do budynków użyteczności publicznej. Pod warunkiem, że pies jest na smyczy, a jeśli to rasa agresywna - ma założony kaganiec. Nieścisłość dotyczy jednak kwestii wchodzenia z psem do parków. - Z uzasadnienia, które otrzymaliśmy od sądu wynika, że wyrok nie dotyczył regulaminów parków - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

W Poznaniu jest 9 parków i zieleńców, w których regulaminy nie pozwalają na wyprowadzanie psów. To m.in. park Wilsona, Chopina, Kurpińskiego, czy Ogród Zamkowy, a także zieleniec przy pl. Kolegiackim. W tym przypadku nic się nie zmienia - w tych miejscach z psem spacerować nie można. Osobom, które nie będą się stosować do regulaminu grozi mandat.

Lewandowski przyznaje, że urzędnicy chcą wypracować nowe zasady przebywania z naszymi pupilami w przestrzeni publicznej, także w budynkach użyteczności publicznej i w parkach. - Zdajemy sobie sprawę, że zapisy chociażby regulaminów parkowych wymagają aktualizacji, pewnych zmian i będziemy nad tym pracować. Pierwsze propozycje mają się pojawić w marcu. Chciałbym, aby poza absolutnie koniecznymi wyjątkami, przebywanie z psem w przestrzeni publicznej było łatwiejsze i przyjemniejsze - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro