Reklama
Reklama

Likwidacja gimnazjów: Związek Nauczycielstwa Polskiego chce referendum

Choć Prawo i Sprawiedliwość podkreśla, że decyzja o likwidacji gimnazjów już zapadła, ZNP i opozycja zbierają podpisy pod obywatelskim wnioskiem dotyczącym referendum w sprawie reformy oświaty.

- W przypadku 33 poznańskich gimnazjów nastąpi włączenie gimnazjum do jakiejś innej szkoły, zazwyczaj będzie to szkoła podstawowa. W przypadku 11 gimnazjów nastąpi przekształcenie w szkołę podstawową - mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Gimnazjum nr 63 z Sołacza jest jednym z tych, które zostanie przekształcone w szkołę podstawową. To pokłosie reformy edukacji wprowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Zakłada ona m.in. likwidację gimnazjów i powrót do 8-letniej szkoły podstawowej. Zdaniem Marka Szczeszaka, dyrektora Gimnazjum nr 63, czasu na przeprowadzenie zmian jest mało. - Jeśli już ktoś chciał wprowadzić zmiany, powinno się wydłużyć ten okres, by wszyscy mogli się do tego przygotować. Teraz jest to robione na szybko - zauważa.

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce uzbierać 0,5 mln podpisów pod obywatelskim wnioskiem dotyczącym referendum w sprawie reformy oświaty. Do zbierania podpisów włącza się Platforma Obywatelska. - Prawo i Sprawiedliwość bardzo często powołuje się na to, że suweren, a więc naród domaga się zmiany. A my chcemy pokazać, że wcale tak nie jest i chcemy zebrać tych podpisów jak najwięcej - mówi Tomasz Lipiński, radny PO.

Poseł PiS Tadeusz Dziuba zauważa, że dziś zbieranie podpisów nie ma sensu. - Sejm większością swoich głosów uchwalił już realizację reformy w postaci odpowiednich ustaw oświatowych i ta reforma już biegnie - mówi.

Zbieranie podpisów odbywa się na kartach, które można pobrać TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
29.06 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro