Reklama
Reklama

Przenosiny mostu ponad mostem

fot. KayPat/sxc.hu

W piątek wieczorem rozpoczną się przygotowania do przeniesienia przęsła dawnego mostu św. Rocha nad mostem Mieszka I. Jedyna tego typu operacja w Polsce oznacza też poważne kłopoty dla pasażerów MPK i kierowców.

Już sam widok ważącego 400 ton przęsła ustawionego na rusztowaniu musi wzbudzać zdumienie. Zdumienie będzie jednak jeszcze większe gdy w sobotę po południu dawny most św. Rocha będzie przetaczany po szynach przez most Mieszka I. Jużw piąteko godzinie 20 robotnicy rozpoczną ostatnie przygotowania do tego wielkiego przedsięwzięcia. A to oznacza, że od tej chwili aż do poniedziałku rano most Mieszka będzie nieprzejezdny. Objazdy, które proponujemy są do sprawdzenia na naszych stronach www.zdm.poznan.pl, będzie też oczywiście dodatkowe oznakowanie - informujePiotr Owczarek z Zarządu Dróg Miejskich.

Nie lepiej będzie wyglądać sytuacja pasażerów MPK. Linie tramwajowe 4 i 17 będą dojeżdżać tylko do placu Wielkopolskiego. W ogóle nie będzie kursować ósemka. Objazdami będą jeździć autobusy linii 63, 83 i 67.Zwiększy się za to ruch komunikacji miejskiej przez nowy most Rocha.Autobusy 67 będą skierowane do al. Marcinkowskiego, linia 83 do ronda Śródka objazdem przez ulicę Serbską i ulicą Zawady, autobus 63 do dworca na Garbarach - wylicza zmiany Jan Firlik dyrektor przewozów tramwajowych MPK.

Jednak zamieszanie komunikacyjne nikogo chyba nie dziwi, bo w Poznaniu nigdy nie przewożono jednego mostu przez drugi. Co więcej, podobnego zadania nie podjął się jeszcze nikt w całym kraju. Do tej pory były przesuwane na tej zasadzie i montowane obiekty inżynierskie, głównie wiadukty na nasypach kolejowych ale nie było jeszcze takiego wydarzenia żeby jeden most był transportowany przez drugi most - przyznaje Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich. Nic dziwnego, że takie przedsięwzięcie wzbudza ciekawość mieszkańców miasta. Już od kilku dni koło mostu Mieszka gromadzą się dziesiątki poznaniaków przyglądających się nietypowej pracy robotników.

Przęsło mostu św. Rocha waży prawie 400 ton. Zbudowano go w 1913 roku. Po przewiezieniu na nowe miejsce połączy Śródkę z Ostrowem Tumskim i będzie służył wyłącznie pieszym i rowerzystom.

Czy wybierasz się oglądać przenoszenie mostu św. Rocha?

  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
14.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro