Reklama
Reklama

Jeden z 300 najcenniejszych zabytków Wielkopolski odzyskany! Trafił do muzeum

fot. Policja
fot. Policja

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o gigantycznej akcji służb wymierzonej w nielegalny handel dobrami kultury. W ramach operacji Pandora na terenie Starej Rzeźni znaleziono zabytkową tablicę epitafijną rodziny Hildebrandów.

- Dzięki wieloletniej współpracy z Kurią Metropolitalną w Poznaniu, Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu i Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu ustalili, że na terenie giełdy staroci w Poznaniu jest oferowana do sprzedaży tablica epitafijna z 1742 roku - wyjaśnia Piotr Garstka z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Policjanci pojawili się na terenie giełdy i ujawnili tam tablicę rodziny Hildebrandów. - Jak ustalono w Muzeum Narodowym w Poznaniu, tablica od końca XIX wieku znajdowała się na stałej ekspozycji poznańskiego Muzeum Prowincjalnego (wcześniejsza nazwa Muzeum Narodowego w Poznaniu) i ujęta była wśród 300 najcenniejszych zabytków Wielkopolski - dodaje.

W poniedziałek nadinspektor Tomasz Trawiński, Komendant Wojewódzki Policji przekazał oficjalnie odzyskaną tablicę Muzeum Narodowemu. - Zabezpieczona tablica stanowi cenny zabytek i świadectwo historii z XVIII wieku, kiedy rodzina Hildebrandów odgrywała bardzo znaczącą rolę w naszym regionie. Z treści informacji znajdujących się na tablicy możemy dowiedzieć się o losach rodziny Hildebrandów, której głowa - Paul Hildebrand był szanowanym sędzią miejskim i sukiennikiem - kończy.

Więcej o operacji Pandora TUTAJ.

Aleksandra Sobocińska z Muzeum Narodowego wyjaśnia, że tablicę epitafijną będzie trzeba poddać konserwacji. - Została ona w dużym stopniu odczyszczona, ale musi zostać zabezpieczona - mówi. - Pojawi się w ekspozycji stałej, ale można ją zobaczyć do końca tego tygodnia w Galerii Sztuki Polskiej XVI - XVIII wieku. Epitafium będzie wyeksponowane na sztaludze. Trudno mi powiedzieć, w którym momencie będzie stanowiło ono uzupełnienie naszej ekspozycji stałej. Na pewno podczas Nocy Muzeów będzie poświęcona temu epitafium dłuższa chwila - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
6℃
Poziom opadów:
4.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
0.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro