Reklama
Reklama

Jeden z 300 najcenniejszych zabytków Wielkopolski odzyskany! Trafił do muzeum

fot. Policja

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o gigantycznej akcji służb wymierzonej w nielegalny handel dobrami kultury. W ramach operacji Pandora na terenie Starej Rzeźni znaleziono zabytkową tablicę epitafijną rodziny Hildebrandów.

- Dzięki wieloletniej współpracy z Kurią Metropolitalną w Poznaniu, Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu i Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu ustalili, że na terenie giełdy staroci w Poznaniu jest oferowana do sprzedaży tablica epitafijna z 1742 roku - wyjaśnia Piotr Garstka z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Policjanci pojawili się na terenie giełdy i ujawnili tam tablicę rodziny Hildebrandów. - Jak ustalono w Muzeum Narodowym w Poznaniu, tablica od końca XIX wieku znajdowała się na stałej ekspozycji poznańskiego Muzeum Prowincjalnego (wcześniejsza nazwa Muzeum Narodowego w Poznaniu) i ujęta była wśród 300 najcenniejszych zabytków Wielkopolski - dodaje.

W poniedziałek nadinspektor Tomasz Trawiński, Komendant Wojewódzki Policji przekazał oficjalnie odzyskaną tablicę Muzeum Narodowemu. - Zabezpieczona tablica stanowi cenny zabytek i świadectwo historii z XVIII wieku, kiedy rodzina Hildebrandów odgrywała bardzo znaczącą rolę w naszym regionie. Z treści informacji znajdujących się na tablicy możemy dowiedzieć się o losach rodziny Hildebrandów, której głowa - Paul Hildebrand był szanowanym sędzią miejskim i sukiennikiem - kończy.

Więcej o operacji Pandora TUTAJ.

Aleksandra Sobocińska z Muzeum Narodowego wyjaśnia, że tablicę epitafijną będzie trzeba poddać konserwacji. - Została ona w dużym stopniu odczyszczona, ale musi zostać zabezpieczona - mówi. - Pojawi się w ekspozycji stałej, ale można ją zobaczyć do końca tego tygodnia w Galerii Sztuki Polskiej XVI - XVIII wieku. Epitafium będzie wyeksponowane na sztaludze. Trudno mi powiedzieć, w którym momencie będzie stanowiło ono uzupełnienie naszej ekspozycji stałej. Na pewno podczas Nocy Muzeów będzie poświęcona temu epitafium dłuższa chwila - dodaje.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro