Reklama

Kolejne ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce!

fot. Umer Saud / freeimages.com

Na terenie powiatu nowotomyskiego wykryto drugie w Wielkopolsce ognisko ptasiej grypy. To 34. takie ognisko w Polsce.

Wyniki badań potwierdzające wystąpienie grypy H5N8 w jednym z gospodarstw na terenie gminy Nowy Tomyśl wpłynęły m.in. do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w piątek. Grypa wystąpiła w gospodarstwie, w którym utrzymywanych było 2377 gęsi i 15 kur. - Jest to drugie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w województwie wielkopolskim. Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu - informuje WUW.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


Przypominamy, że pierwsze ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce wykryto w pierwszej połowie stycznia w Bierzowie na terenie powiatu ostrzeszowskiego. Padły tam kaczki, kury, perliczki i gołębie - ponad 2000 ptaków.

Ze względu na występowanie ptasiej grypy zamknięto ptasi azyl w Nowym ZOO w Poznaniu. Sanepid zapewnia, że wirus H5N8 nie jest groźny dla ludzi. - Nie powoduje u ludzi zachorowań. Przynajmniej nie ma doniesień żeby się przenosił, żeby zakażał. Co oczywiście nie znaczy, że nie należy zachować środków ostrożności - mówił w połowie stycznia dr Andrzej Trybusz, Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro