Reklama
Reklama

Poznań kolejny raz z najniższym bezrobociem w kraju

zdj. ilustracyjne | fot. Tamer Tatlici/freeimages.com
zdj. ilustracyjne | fot. Tamer Tatlici/freeimages.com

Od pięciu lat Poznań jest miastem z najniższym bezrobociem w kraju. Za Poznaniem znalazły się takie miasta jak Warszawa, Wrocław i Kraków.

Najnowsze dane opublikował Powiatowy Urząd Pracy. Wynika z nich, że w grudniu 2016 roku liczba bezrobotnych wyniosła w Poznaniu 6,6 tysięcy osób, a to oznacza spadek o 300 osób w stosunku do listopada. Oznacza to, że bez pracy pozostaje w Poznaniu 1,9% aktywnych zawodowo. W powiecie poznańskim ten wskaźnik wynosi 2,3% - Niski poziom bezrobocia daje się zauważyć w całym kraju, jednak w Poznaniu jest on rekordowo niski. Poznań cechuje się silną, urozmaiconą gospodarką z przewagą działalności usługowej. To silny ośrodek akademicki, co przekłada się na obecność dobrze wykwalifikowanych pracowników różnych specjalności, stąd duże zainteresowanie także inwestorów zewnętrznych. Na wysoki poziom przedsiębiorczości wpływa pozytywnie wiele dobrze funkcjonujących lokalnych mikro, małych i średnich firm, które są aktywnie wspierane przez Miasto - mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta UMP.

W całym 2016 roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 1400 osób, a jednocześnie liczba dostępnych ofert pracy zwiększyła się o 14%. Co ciekawe najwięcej bezrobotnych jest wśród osób z wykształceniem gimnazjalnym oraz wyższym. Stopa bezrobocia w Poznaniu jest najniższa w kraju, a takie wyniki utrzymują się od czerwca 2012 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro