Reklama

Ciepło z Odlewni Volkswagena trafi do 30 budynków na Wildzie i Dębcu

Dzięki współpracy Veolii Energii Poznań z Odlewnią Volkswagena jest szansa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Poznaniu. Ciepło powstałe w procesach przemysłowych na terenie zakładu VW nie zostanie "zmarnowane", tylko popłynie do 30 obiektów na Wildzie i Dębcu.

Wszystko dzięki modułowi rekuperacji ciepła. Pomysł jego wykorzystania pojawił się kilka lat temu, ale wdrożenie go okazało się pracochłonne. Jak wyjaśniają współpracujące firmy, aż 80% energii elektrycznej pobieranej przez sprężarki w odlewni zamienia się w energię cieplną, która przekazywana jest w postaci podgrzanej wody koniecznej do ochłodzenia. Koncepcja zakładała więc wykorzystanie tej podgrzanej wody w taki sposób, by odzyskać z niej energię i przeznaczyć ją do ogrzewania obiektów znajdujących się w sąsiedztwie. - W ramach projektu powstały m.in. dwa węzły ciepłownicze oraz blisko 2 km rurociągów o objętości kilkunastu metrów sześciennych.

Ciepło z odlewni popłynie do 30 budynków położonych na Wildzie i Dębcu. Wśród nich jest szpital HCP. Takie rozwiązanie oznacza oszczędności - 17 mln litrów wody (tyle zużywa rocznie 80 4-osobowych rodzin) oraz 40 tysięcy GJ energii - a to przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania na spalanie paliwa w Elektrociepłowni Karolin i zmniejszenie lokalnej emisji CO2 o 1000 ton rocznie.

Prawdopodobnie to pierwszy przypadek odzysku ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego w tej części Europy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
65.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro