Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
12 -1
Reklama

Ciepło z Odlewni Volkswagena trafi do 30 budynków na Wildzie i Dębcu

KaT
czwartek, 26.01.2017 r.
godz. 13.48
KaT | czwartek, 26.01.2017 r., godz. 13.48
Ciepło z Odlewni Volkswagena trafi do 30 budynków na Wildzie i Dębcu

Dzięki współpracy Veolii Energii Poznań z Odlewnią Volkswagena jest szansa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Poznaniu. Ciepło powstałe w procesach przemysłowych na terenie zakładu VW nie zostanie „zmarnowane”, tylko popłynie do 30 obiektów na Wildzie i Dębcu.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
9°C 1033 hPa
JUTRO
pogoda
12°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Wszystko dzięki modułowi rekuperacji ciepła. Pomysł jego wykorzystania pojawił się kilka lat temu, ale wdrożenie go okazało się pracochłonne. Jak wyjaśniają współpracujące firmy, aż 80% energii elektrycznej pobieranej przez sprężarki w odlewni zamienia się w energię cieplną, która przekazywana jest w postaci podgrzanej wody koniecznej do ochłodzenia. Koncepcja zakładała więc wykorzystanie tej podgrzanej wody w taki sposób, by odzyskać z niej energię i przeznaczyć ją do ogrzewania obiektów znajdujących się w sąsiedztwie. - W ramach projektu powstały m.in. dwa węzły ciepłownicze oraz blisko 2 km rurociągów o objętości kilkunastu metrów sześciennych.


Ciepło z odlewni popłynie do 30 budynków położonych na Wildzie i Dębcu. Wśród nich jest szpital HCP. Takie rozwiązanie oznacza oszczędności - 17 mln litrów wody (tyle zużywa rocznie 80 4-osobowych rodzin) oraz 40 tysięcy GJ energii - a to przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania na spalanie paliwa w Elektrociepłowni Karolin i zmniejszenie lokalnej emisji CO2 o 1000 ton rocznie.

Prawdopodobnie to pierwszy przypadek odzysku ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego w tej części Europy.

Reklama