Reklama

Park Rataje: miasto wykupi od Wechty dwie działki za 12 mln złotych

Tak ma wyglądać Park Rataje

Jest prawomocny wyrok w sprawie działek przy ulicy Chyżańskiej na Ratajach.

Od lat toczył się spór na linii miasto - Wechta dotyczący gruntu, na którym powstać ma Park Rataje. Gdy działała fabryka domów (w której powstawały elementy konstrukcji ratajskich bloków) zapowiadano, że po jej zamknięciu powstanie tu teren zielony dla mieszkańców. W 1990 roku kombinat budowlany uwłaszczył się jednak na tym terenie i stał się tym samym użytkownikiem wieczystym. W kolejnych latach użytkownicy wieczyści się zmieniali. Uchwalono też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wówczas Dariusz Wechta, właściciel spółki będącej użytkownikiem wieczystym gruntu, zażądał wykupienia przez miasto terenów za około 100 mln złotych. Tłumaczył to tym, że chciał tu wybudować osiedle mieszkaniowe.

Teren, którego dotyczył pozew, podzielony był na 6 działek. W przypadku 4 z nich Wechta nigdy nie starał się o wydanie warunków zabudowy. Ostatecznie w zeszłym roku poznański Sąd Okręgowy oddalił pozew spółki domagającej się wykupienia gruntów za tak duże pieniądze. Dotyczyło to właśnie tych czterech działek. Inaczej ma się sprawa z 2 pozostałymi działkami - tam warunki zabudowy wydano i dlatego sąd nakazał miastu ich wykupienie za blisko 12 milionów złotych.

Wiosną ubiegłego roku wyrok nie był prawomocny - możliwe były odwołania. Kilka dni temu w Sądzie Apelacyjnym odbyła się rozprawa w tej sprawie. Jak informuje Głos Wielkopolski, sąd uznał wcześniejszy wyrok, a tym samym miasto ma wykupić dwie działki od Wechty, ale nie będzie musiało płacić ewentualnego wysokiego odszkodowania deweloperowi. Wyrok jest prawomocny.

Miasto zapewnia, że ma zabezpieczone pieniądze na wykup dwóch działek przy ulicy Chyżańskiej (to 11,9 mln złotych). Ma tam powstać część Parku Rataje.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
11.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro