Reklama
Reklama

Poznań: pierwszy raz wszczepiono nowoczesną pompę pacjentowi z ostrą niewydolnością serca

W Klinice Kardiochirurgii i Transplantologii w szpitalu przy ulicy Długiej pod koniec grudnia przeprowadzono pierwszą w Poznaniu operację wszczepienia pacjentowi pompy Heart Mate 3.

Tym samym Poznań jest dziś jednym z trzech miast w Polsce, w którym takie operacje się odbywają. Operację przeprowadził zespół pod kierownictwem profesora Marka Jemielity. - W krajach bogatszych, takich jak Stany Zjednoczone, przeprowadza się więcej tego typu operacji niż przeszczepów serca - mówi. - Dlatego, że jest zbyt mała pula dawców serca i dla wielu chorych jedynym rozwiązaniem pozostaje takie urządzenie jak pompa Heart Mate 3 - dodaje prof. Jemielity.

Pompę wszczepia się w lewą komorę serca - urządzenie działa na baterię i jest wielkości telefonu komórkowego. Po kilku tygodniach od zabiegu pacjent może wyjść do domu. - Różnica w dalszym oczekiwaniu na przeszczep jest kolosalna. Można wyjść ze szpitala, żyć normalnie w warunkach domowych, zachowując oczywiście pewne niezbędne środki ostrożności - mówi dr Hanna Wachowiak-Baszyńska, kierownik Poradni Transplantacji Serca.

Do tej pory w Polsce stosowano głównie pompy polskiej produkcji typu Polvad. Te są jednak znacznie większe od Heart Mate 3 - przypominają średniej wielkości szafkę jeżdżącą na kółkach. Pacjenci, którzy z taką pompą oczekują na przeszczep serca, nie mogą opuszczać szpitala.

Jedna pompa Heart Mate 3 kosztuje ponad 0,5 miliona złotych, a to oznacza, że jej dostępność jest obecnie ograniczona. - Jestem przekonany, że będziemy mieli życzliwość ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia i nie pozostawi on chorych w Wielkopolsce bez możliwości dalszej terapii - mówi prof. Jemielity.

W Poznaniu jako pierwszy operację wszczepienia pompy Heart Mate 3 przeszedł 56-letni mężczyzna. Opuścił już szpital.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro