Reklama
Reklama

Ugoda w sprawie wielomilionowego odszkodowania dla parafii za grunty nad Jeziorem Maltańskim?

W poniedziałek w Sądzie Apelacyjnym ogłoszony miał zostać wyrok w sprawie dotyczącej przyznania wielomilionowego odszkodowania za grunty nad Jeziorem Maltańskim dla parafii św. Jana Jerozolimskiego Za Murami. Okazało się jednak, że strony podjęły rozmowy, które mogą zakończyć się ugodą.

Wyroku nie ogłoszono argumentując, że jest szansa na ugodę w tej sprawie. Strony mają czas do 2 lutego na dojście do porozumienia - tego dnia odbędzie się kolejna rozprawa. W przypadku ugody, poprzedni wyrok zostanie uchylony. W innym przypadku Sąd Apelacyjny zdecyduje jak zakończy się ta sprawa.

Proces w sprawie kościelnych roszczeń dotyczących nieruchomości położonych nad Jeziorem Maltańskim rozpoczął się w 2005 roku i toczył się przeciwko Skarbowi Państwa, Agencji Nieruchomości Rolnych i Miastu Poznań. W 2005 roku parafia św. Jana Jerozolimskiego żądała za sporny majątek 5 mln zł. Później jednak sądowy biegły wycenił jego wartość na blisko 100 milionów złotych.

W styczniu 2011 roku Sąd Okręgowy zasądził parafii odszkodowanie w wysokości 75,5 mln złotych. Skarb Państwa miał zapłacić taką kwotę, a dodatkowo miasto miało oddać parafii część działek o wartości około 20 milionów złotych. Wyrok wówczas oprotestowano. Kilka miesięcy później Sąd Apelacyjny uchylił go nakazując ponowne zbadanie sprawy odszkodowania. Przełom nastąpił w styczniu 2015 roku. Wtedy wyrok w sprawie wydał Sąd Okręgowy. Zasądził 77 mln złotych odszkodowania od Skarbu Państwa dla parafii. Równocześnie zwolniono miasto z obowiązku wydania zamiennych nieruchomości. Na tym jednak się nie skończyło. Rok temu Sąd Apelacyjny zdecydował, że konieczne jest ponowne wycenienie gruntów nad Jeziorem Maltańskim. Wycena, której dokonano w przeszłości była już bowiem nieaktualna.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-2℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
45.82 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro