Reklama

Pierwsze nowoczesne rakiety powietrze - ziemia już w Krzesinach

fot. kpt. Krzysztof Nanuś / Twitter Bartosza Kownackiego
fot. kpt. Krzysztof Nanuś / Twitter Bartosza Kownackiego

Nowoczesne rakiety JASSM w ubiegłym tygodniu dotarły do poznańskich Krzesin. Będę na wyposażeniu nie tylko samolotów F-16 z bazy w Krzesinach, ale też tych stacjonujących w Łasku koło Łodzi.

Informację o dotarciu pierwszych rakiet do Krzesin podał w piątek na Twitterze Bartosz Kownacki, wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej. Umowę na dostarczenie rakiet JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles) podpisano z rządem USA w 2014 roku. W tej chwili odbywa się ich pierwsza dostawa. Rakiety, które już trafiły do Krzesin, mają zasięg do 370 kilometrów i są zdolne do przenoszenia głowicy o maksymalnej wadze 450 kilogramów. Jak informuje portal defence24.pl, kontrakt opiewał na ok. 250 mln dolarów.

W ubiegłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało natomiast umowę na zakup kolejnych rakiet - JASSM-ER. Te mają zasięg wynoszący około 1000 kilometrów.

Zarówno pociski JASSM, jak i JASSM-ER służą do rażenia celów naziemnych. Wyprodukowano je w USA, a na całą transakcję zgodził się musiał Departament Stanu USA. Polska jest pierwszym krajem poza Stanami Zjednoczonymi, który podpisał umowę na zakup JASSM-ER.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro