Reklama
Reklama

Miasto rusza z wielką rewitalizacją: Święty Marcin, Wartostrada, Rynek Łazarski

W tym roku poznańscy urzędnicy zapowiadają rozpoczęcie wielu inwestycji rewitalizacyjnych w mieście. Zmieniać się zacznie Święty Marcin, plac Kolegiacki czy Rynek Łazarski.

O przebudowie ulicy Święty Marcin i okolicznych tras mówi się od lat. W tym roku wielka rewolucja ma się rozpocząć. Więcej przestrzeni mają tu zyskać piesi. Urzędnicy wierzą, że prace za około 100 milionów złotych ożywią tę część miasta. Ale Święty Marcin to dopiero początek. - Po prostu rok 2017 to rok, w którym kilka projektów, nad którymi pracowaliśmy intensywnie przez 2 ostatnie lata przechodzi do fazy realizacji - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zmiany zajdą także na placu Kolegiackim, z którego zniknąć mają samochody. Te mogą już parkować w nowym budynku przy ulicy Za Bramką - w grudniu otwarto tam parking wielopoziomowy. Inwestycje planowane są też nad rzeką, gdzie powstać mają kolejne odcinki Wartostrady.- od Cybiny do mostu Królowej Jadwigi oraz wzdłuż ulicy Piastowskiej. Prace mają kosztować około 20 milionów złotych.

Wśród planowanych inwestycji są także przebudowa Rynku Łazarskiego oraz wildeckiego Dziecińca pod Słońcem (pierwszy poznański ogród jordanowski - dziś działa tu MDK nr 1). Powstanie natomiast Muzeum Enigmy. Ma się mieścić w Collegium Historicum przy Świętym Marcinie. - Planujemy przenieść wagę narracji, która ma być w centrum bardziej na edukację, informowanie, a nie tylko opowieść historyczna - mówi Grzegorz Kamiński z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji UM. Nie można też zapomnieć o planach związanych z powstaniem Muzeum Komunikacji. Więcej TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
46.94 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro