Reklama

Ptasia Grypa w Wielkopolsce. Wirus H5N8 nie jest groźny dla ludzi

Jak już wcześniej informowaliśmy Ognisko ptasiej grypy zostało odkryte w jednej z miejscowości powiatu ostrzeszowskiego. Powiatowy Inspektor Sanitarny uspakaja i zapewnia, że wirus H5N8 nie jest groźny dla ludzi.

Na fermie w Bierzowie padły kaczki, kury, perliczki i gołębie. W sumie ponad dwa tysiące zwierząt. Główny lekarz weterynarii informuje, że to trzydzieste pierwsze ognisko groźnej dla ptactwa grypy H5N8. Hodowcom drobiu zaleca by nie wypuszczać zwierząt na wolny wybieg. Rozporządzenie w sprawie określenia obszarów zagrożenia wystąpieniem "Wysoce zjadliwej grypy ptaków", wywołanej przez wirus grypy ptaków podtyp H5N8 oraz nakazów i zakazów obowiązujących na tych obszarach podpisał wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Za obszar zapowietrzony "Wysoce zjadliwą grypą ptaków" uznaje się trzykilometrową strefę wokół miejscowości wystąpienia choroby. Teren zagrożenia ptasią grypą wyznaczony został w promieniu 10 km od Bierzowa i obejmuje części powiatów: ostrzeszowskiego, kępińskiego i ostrowskiego - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

W Wielkopolsce do tej pory skutecznie udawało się przeciwdziałać wirusowi. Pojawiło się jednak pierwsze ognisko, w związku z czym podejmujemy niezwłoczne działania, których celem jest szybkie i skuteczne opanowanie sytuacji. Wszystko zmierza w stronę wygaszenia tego ogniska - komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Zwracam szczególną uwagę właścicielom gospodarstw i fermna konieczność rygorystycznego przestrzegania zaleceń Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w zakresie utrzymywania drobiu -dodaje Zbigniew Hoffmann - dodaje. Wojewoda wielkopolski apeluje też o zgłaszanie wszystkich przypadków chorób drobiu powiatowym lekarzom weterynarii.

W związku z przypadkami ptasiej grypy w Wielkopolsce, poznańskie Nowe ZOO zamknęło też ptasi azyl. Azyl ptasi musi zostać w tej chwili zawieszony i nie może na terenie ZOO funkcjonować. Tym bardziej, że był on połączony z naszym ambulatorium i szpitalem dla naszych zwierząt - mówi Ewa Zgrabczyńska, dyrektor ZOO.

Powiatowy Inspektor Sanitarny uspakaja i zapewnia, że wirus H5N8 nie jest groźny dla ludzi. Wirus H5N8 on praktycznie dla ludzi jest obojętny. Nie powoduje u ludzi zachorowań. Przynajmniej nie ma doniesień żeby się przenosił, żeby zakażał. Co oczywiście nie znaczy, że nie należy zachować środków ostrożności - mówi dr Andrzej Trybusz, Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro