Reklama
Reklama

Betonowa opaska na brzegach Warty nie doczeka się przebudowy?

fot. Piotr Knach
fot. Piotr Knach

Latem ubiegłego roku informowano, że planowane jest zastąpienie betonowej opaski na brzegu Warty w Poznaniu koszami wypełnionymi kamieniami. Okazuje się jednak, że miasto nie otrzymało dofinansowania na ten cel.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, wniosek miasta złożony wspólnie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej o dofinansowanie przebudowy brzegów Warty w Poznaniu został oceniony negatywnie. Inwestycja miała kosztować blisko 43 miliony złotych, z czego 36 mln złotych miało pochodzić z Unii Europejskiej.

O pieniądze starano się w Urzędzie Marszałkowskim - z programu WRPO na lata 2014 - 2020. Wniosek złożono w ramach poddziałania "Mała retencja", ale urzędnicy uznali, że taka inwestycja wcale pod retencję nie podlega. Miasto już odwołało się od tej decyzji. RZGW zapowiada, że jeśli dofinansowania nie będzie, przeprowadzenie przebudowy brzegów będzie niemożliwe. Magistrat jest bardziej optymistyczny i wierzy, że pieniądze uda się pozyskać. Jeśli nie z tego źródła, to z innego. A jeżeli nie - prace mogłyby zostać podzielone na etapy.

O planowanej przebudowie brzegów Warty w Poznaniu (na odcinku 4 km między mostem Przemysła i mostem kolejowym na Garbarach) głośno zrobiło się latem ubiegłego roku. Wskazywano, że betonowa opaska jest w złym stanie technicznym, a zastąpić miałyby ją kosze wypełnione kamieniami (tzw. kosze gabionowe).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro