Reklama
Reklama

Małe partie dołączają do walki wyborczej

Kampania wyborcza powoli nabiera tempa i rumieńców. Największe ugrupowania już odkryły swoje karty. Natomiast z przedstawieniem swoich atutowych asów wciąż zwlekają mniejsze ugrupowania.

Poznańskie sympatie i przyzwyczajenia polityczne od wielu lat kształtują się podobnie i można powiedzieć, że pod tym względem poznaniacy są konserwatywni. Trudno oczekiwać od mieszkańców stolicy Wielkopolski spektakularnych zmian preferencji politycznych i równie trudno oczekiwać, żedadzą się przekonać jakiejkolwiek kampanii. Od lat mówi się o poznaniakach, że sympatyzują z ugrupowaniami bliższymi liberalnemu podejściu do spraw państwowych i społecznych. Poznaniacy głosują najchętniej na ludzi dobrze znanych, fachowców i specjalistów, którzy dali się już poznać, na przykład, w działalności samorządowej. Uśmiechnięte twarze na plakatachi wzmożona agitacja niewiele mogą zmienić. Jednak wyborcza lawina ruszyła i nie ma możliwości by ominęła Poznań.

Największe ugrupowania nie traciły czasu i z początkiem kampanii przedstawiły swoich lokalnych liderów. Tym razem nie obyło się bez niespodzianek. W myśl zasady, że poznaniakom potrzeba fachowego lidera PiS wystawiło ekonomistę, Lewica i Demokraci odsunęli zasłużoną działaczkę na rzecz młodego człowieka, który ma być realizacją taktyki przewodniczącego SLD, która ma odmłodzić polską lewicę i dać sygnał, że skojarzenia z minioną epoką nie mają już prawa bytu. Platforma natomiast postawiła na doświadczonego, sprawdzonego działacza. W ten sposób największe partie rozpoczęły wyścig po mandaty poselskie.

Natomiast nadal zwlekają mniejsze ugrupowania. Przyjęło się, że w Poznaniu takie partie jak Samoobrona, Liga Polskich Rodzin czy Polskie Stronnictwo Ludowe nie grają o najwyższą stawkę. Można nawet odnieść wrażenie, te ugrupowania nie mają wielkiej nadziei na zwycięstwo wstolicy Wielkopolski. Wynika to właśnie z przyzwyczajeń poznaniaków, do których trudno trafić z radykalna polityką, podobnie jak utrudnione zadanie mają partie kojarzoneraczej z regionami wiejskimi. Stąd odnieść można wrażenie, że kampanie takich partii celowo w Poznaniu nie są zbyt widowiskowe - nie ma co liczyć na niespodzianki personalne, wielką ilość plakatów, ulotek czy reklamówek w mediach. Mniejsze partie od zawsze w Poznaniu stanowiły swoiste tło.

Jednak nie ma mowy o "odpuszczaniu" kampanii. Mniejsze ugrupowania wiedzą, że poznaniacy powoli tracą już cierpliwość do polityki (o zaufaniu nie wspominając). Swoje listy w Poznaniu zarejestrowała na razie tylko Liga Polskich Rodzin, która na wybory idzie z Unią Polityki Realnej. Pierwsze trzy miejsca na tej liście zajmują Grzegorz Grocki, Mieczysława Zalewska i Wiesław Hernacki. Kandydatem do senatu jest Adam Kuź. Dzisiaj poznaliśmy nazwiska liderów, PSL. Na czele listy w poznańskim okręgu stanie Jerzy Smorawiński. Na dwóch kolejnych miejscach pojawią się Wojciech Jankowiak i Marek Serwatkiewicz. Kandydata do Senatu PSL nie ma, ale na mandaty do sejmu liczy.W najbliższym czasie dowiemy się, kto reprezentował będzie Samoobronę.

Komitety wyborcze mają do środy (do północy) czas na zarejestrowanie swoich list w Krajowym Biurze Wyborczym. Oprócz listy, każdy musi dostarczyć też, między innymi, zgody kandydatów na start w wyborach, ich oświadczenia lustracyjne oraz podpisy poparcia. W Poznaniu wybierać będziemy dwóch senatorów i dziesięciu posłów. Oznacza to, że komitety na swoich listach do sejmu mogą umieścić od 10 do 20 kandydatów.

Mniejsze partieliczą, że jednak uda się zyskać głosy zrezygnowanych poznaniaków. Pozostaje jeszcze kwestia skłonienia mieszkańców Poznania aby wybrali się do urn. Przy niewielkiej frekwencji trudno oczekiwać, że mniejsze ugrupowania będą w stanie zauważalnie osłabić dominację tych największych.

Czy Twoim zdaniem mniejsze partie polityczne mają szansę na wyborczy sukces w Poznaniu?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Ruszyło Wielkie Grillowanie UAM. "Mniej ludzi w porównaniu do ubiegłego roku"
11℃
6℃
Poziom opadów:
6.9 mm
Wiatr do:
28 km
Stan powietrza
PM2.5
2.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro